What is Fon Radar?

It is a fast and effective digital platform that enables SMEs to convert future receivables to cash.

Easier Way for SME’s to convert future receivables to cash.

With the solution it offers, Fund Radar focuses on solving the cash needs of SMEs in the most efficient way.

Managing their cash needs under variable financial conditions is one of the most important needs of SMEs. Okan Ünlüçerçi, sales and marketing manager, and software development specialist Elif Özdemir, who have closely observed this need throughout their professional careers for more than 20 years, have implemented Fon Radar as an innovative service based on their experiences.

The Problem

Managing cash flow in a small business can be difficult as SMEs often grapple with long payment cycles. SMEs spend a lot of time looking for funds and often they fail in accessing the right instruments. For financial institutions, new customer acquisition is costly and sales cycles are long.

The Solution

Fon Radar enables SMEs to convert future receivables to cash. By accessing a wide range of lenders in a matter of minutes, SMEs can select the option that works best for them. For financial institutions, Fon Radar provides fast and easy access to new markets with quick sales cycles. With mobile signature integration in the pipeline, SMEs will be able to complete end-to-end transaction on the platform. Fon Radar aims to become “the financial consultant in SME’s pocket”.

Fon Radar Nedir?

KOBİ’lerin nakit ihtiyacını karşılamak üzere, KOBİ’ler ile Finansal Kurumları bir araya getiren hızlı ve etkin dijital platformdur.

Vadeli Alacaklarınızı Nakde Çevirmenin Kolay Yolu

Fon Radar sunduğu çözümle birlikte KOBİ’lerin nakit ihtiyacını en etikili bir şekilde çözmeye odaklanır.

Değişken finansal koşulları altında nakit ihtiyaçlarını yönetebilmek KOBİ’lerin en önemli gereksinimlerinden birisini oluşturuyor. Bu ihtiyacı 20 yılı aşan profesyonel kariyerleri boyunca yakından gözlemleyen satış ve pazarlama yöneticisi Okan Ünlüçerçi ve yazılım geliştirme uzmanı Elif Özdemir, tecrübelerinden yola çıkarak yenilikçi bir servis olarak Fon Radar’ı hayata geçirdi.

Problem

KOBİ’ler fonlama ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla çok zaman ve emek harcamalarına rağmen doğru çözüme ulaşamıyorlar. Çözüm arayışı için harcadıkları zaman, asıl faaliyet alanlarına odaklanmalarına engel oluyor. Finansal kurumların da yeni müşterilere ulaşması oldukça yüksek maliyetli olabiliyor. Ayrıca satış sonlandırma süreçleri genellikle uzun sürüyor.

Çözüm

Fon Radar ile KOBİ’ler vadeli alacaklarına karşılık en uygun alternatife dakikalar içerisinde ulaşır. Bunun yanı sıra finansal kurumlara düşük maliyet ile yeni pazarlara ulaşma ve satış süreçlerini kısaltma imkânı sunar.

Tanıtım Videomuz

[fusion_youtube id=”sazEK8n-rE8″ alignment=”left” width=”” height=”” autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” css_id=”” /]