Ticari hayattaki en yaygın ödeme yöntemlerinden biri olan çekler, genellikle 10 yapraklı defterlerden meydana gelmektedir. Özellikle ödeme miktarının yüksek olduğu durumlarda tercih edilen çeklere sahip olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterebileceği gibi, büyük ölçüde birbirine yakındır. “Çek defteri nasıl alınır” diye merak edenler için öncelikli şartın mali durum olduğundan bahsetmek gerekir. İster tüzel kişi olsun ister gerçek kişi olsun, çek defteri almak için başvuru yapanların doğrudan Kredi Kayıt Bürosu’nda yer alan bilgileri değerlendirilmeye alınmaktadır. Geçmiş dönemde bankalar ile olan ilişkilerinde herhangi bir aWksaklığa rastlanan kişilerin çek defteri alabilmeleri oldukça zordur. Bu yüzden ticari hayatlarında çek kullanmak isteyen kişiler, kredi notlarını yüksek tutmaya ve ödemelerini düzenli olarak yapmaya gayret etmelidir. Kredi notunda herhangi bir aksama bulunmayan gerçek ya da tüzel kişiler, kendilerinden talep edilen birkaç evrakı teslim ettikten sonra kolaylıkla çek defteri alabilmektedir. 

Çek Defteri Nedir?

Henüz çek kullanmaya başlamamış ancak çek kullanmayı düşünen kişilerin en çok merak ettikleri sorulardan biri “çek defteri nedir” sorusudur.

Çek defteri, içerisinde genelde 10 adet çek yaprağı bulunan defterlerdir. Her bir çek yaprağı, resmi kıymetli evrak niteliğindedir. Türkiye’de çek defteri düzenleme ve basma konusunda bankalar yetkilidir. Defter içerisinde yer alan her çek yaprağında çek hesabına ait bilgiler, hesap sahibinin vergi numarası ve çek defterinin basıldığı tarih yer almaktadır.

Çek defteri nedir?

Çek defteri nedir?

Bununla birlikte günümüzde çeklerin güvenilirliğini artırmayı amaçlayan bir kare kod da çeklerde bulunmaktadır. Bu kare kodun okutulması durumunda da çek üzerinde yer alan aynı bilgilere erişim sağlanabilmektedir. Çek defterlerinin tasarımı konusunda bankadan bankaya değişiklikler görülse de çek üzerinde yer alması gereken bilgiler aynıdır. Ayrıca bir çek koçanında yer alan çek yapraklarının geçerli olabilmesi için, üzerlerinde mutlaka “çek” ibaresinin yer alması gerekmektedir. 

Çek defteri almak isteyen kişiler, her yaprak için bankanın belirlemiş olduğu tutarda değerli kâğıt bedeli ödemek zorundadır. Yine de unutulmamalıdır ki çek defterine sahip olmak, ödemelerin bu şeklide yapılabileceğini alacaklı tarafa kabul ettirebilmek anlamına gelmemektedir. Yani çekler, nakit para gibi her an geçerli olan bir ödeme yöntemi değildir. Alıcı tarafın çek ile ödemeyi kabul etmesi gerekmektedir. 

Hemen Okuyun! : Sahte Çek Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Çek Defteri Nasıl Alınır?

Ticaret dünyasına yeni girmiş ya da ilk defa çek kullanacak kişiler açısından “çek defteri nasıl alınır” sorusuna verilecek önem arz etmektedir. Çek defteri alabilmek için öncelikle bir banka seçimi yapılması gereklidir. Bu konuda ticari işlemlerde çalışılan bankanın tercih edilmesi, olumlu sonuç alma ihtimalini yükselten bir durumdur. Banka seçimi yapıldıktan sonra, bankaya doğrudan müracaat edilmesi gerekmektedir. Daha önce de belirtildiği üzere bankanın başvuruyu takiben ilk yapacağı şey, Kredi Kayıt Bürosu’ndan başvuru sahibi ile ilgili bilgilere ulaşmak olacaktır. Çek defteri almak zor bir işlem gibi görünse de esasında kredi kartı ya da kredi alma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayan kişiler, kolaylıkla çek de alabilmektedir.

Çek defteri nasıl alınır?

Çek defteri nasıl alınır?

Bankaların çek defteri vermek için talep ettiği başlıca evraklar ikametgâh adresi, kimlik belgesi ve sabıka kaydıdır. Talep edilen evraklarda bankadan bankaya göre bazı farkların görülmesi de mümkündür. Bununla birlikte bankalar her bir çek yaprağı için belirli bir miktar teminat talep etme hakkına sahiptir. Bu teminatın amacı, yazılan herhangi bir çekin ödenmemesi durumunda, alacaklıya teminat miktarı kadar ödeme yapabilmektir. Daha önce düzenlemiş olduğu bir çekin karşılıksız çıktığı kişiler ile ödeme performansları yeteri kadar iyi olmayan kişiler tarafından yapılan başvurular reddedilmektedir. 

Çek Defteri Nerelerden Alınır?

“Çek defteri nasıl alınır” sorusuna verilecek cevabın önemli konularından biri de bu defterin nereden alınacağıdır. Türkiye’de çek defteri almak için yetkili kuruluşlar bankalardır. Çeklerin kıymetli evrak niteliğinde olması ve ticari işlemlerde kullanılan bir ödeme aracı olması nedeni ile, çekler bankalar tarafından kullanıcılara sağlanmaktadır. Bankaların yanı sıra finans kuruluşları da çek defteri verme konusunda söz sahibidir. Ancak her ne kadar çek defterini bankalar verse de çeklerin nasıl kullanılacağı ya da çek kullanılırken nelerin yapılmayacağı konusundaki kararları ilgili devlet kurumları vermektedir. Kötüye kullanımı engellemek adına çekler ile ilgili pek çok yasal düzenleme yapılmıştır. Çek kullanacak kişilerin bu düzenlemelerden haberdar olması da önem arz etmektedir.

İlginizi çekebilir: https://www.fonradar.com/ipotek-nedir-nasil-kaldirilir/