Çekler, ticari hayatta en sık başvurulan ödeme araçları arasında yer almaktadır. Ticari işlemden doğan alacağın belirli bir vade sonunda ödeneceğini taahhüt altına alan değerli kağıtlar olan çekler, özellikle ticari alanda yaşanan gelişmelerle birlikte daha yaygın bir hale gelmeye başlamıştır. Ancak çeklerin vadelerinin uzun olması durumunda, alacaklı firmaların nakit sıkıntısı yaşayabilmeleri ya da nakit akışlarında dengesizlik yaşanması söz konusu olabilmektedir. Bu noktada şirketlerin zarar etmemesi ve nakit gereksinimlerini karşılayabilmeleri için bankalar ve finans kuruluşları tarafından sunulan çeşitli olanaklar bulunmaktadır. Çek iskontosu ya da çek iskonto kredisi de bu kolaylıklardan biridir. Çeklerin bazı şartlar altında bankaya ya da faktoring şirketlerine devredilmesini ve bunun karşılığında vadesi gelmeden önce ödeme alınabilmesini sağlayan iskonto işlemi, ticari işletmeler tarafından yoğun ilgi görmektedir. 

İskonto Nedir?

İskonto kelimesi, en genel tabiriyle indirim anlamına gelmektedir. Esasında bu kavram, farklı alanlarda değişik anlamlarda kullanılabilmektedir. Alınan bir malın bedelinin vadeli ödenme olanağı varken peşin ödenmesi durumunda yapılan indirimler ya da vadesi henüz gelmemiş alacakların ödenmesi esnasında yapılan indirimler bu kelime ile tanımlanmaktadır. Bununla birlikte mal alıp satarken, promosyon anlamında da iskonto kelimesi kullanılabilmektedir. Bankacılık ve muhasebe alanında ise kelime tamamen farklı bir anlam kazanmaktadır. Bu doğrultuda iskonto kavramını “vadesi henüz gelmemiş olan alacağın, vadesine kadar olan faiz farkını düştükten sonra kalan miktarın alıcıya ödenmesi” biçiminde tanımlamak mümkündür. Bu durum aynı zamanda çek iskontosuya da çek iskonto etmek biçiminde de kullanılmaktadır.

Hemen Okuyun: Faktoring Çek Kırdırma Oranları

Çek İskonto Etmek Ne Demek?

Çek iskonto etmek, ticaret ile uğraşan bireylerin ve şirketlerin aşina oldukları kavramlar arasında bulunmaktadır. Alacaklar karşılığında çeke sahip olan ancak çekin vadesine kadar çeşitli nakit gereksinimleri bulunan gerçek ya da tüzel kişiler, çek iskontolama yöntemine başvurmaktadır. Genellikle faktoring şirketleri tarafından yapılan bu işlemde çek tutarından belirli ölçüde komisyon alınmakta ve vadesine kadar olan faiz tutarı da düşülmektedir. Bu iki kalemin düşülmesinden sonra kalan tutar, alacaklı kişinin ya da şirketin banka hesabına aktarılmaktadır. Çek iskontosusayesinde firmalar acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ya da yeni yapacakları yatırım ve satın almalar için gerekli finansmanı temin edebilmektedir. Özellikle çek ve senetlerin vadesinin uzun olduğu durumlarda bu yöntem hayat kurtarıcı hale gelmektedir.

Çek iskontosu hizmeti veren bankalar ya da faktoring şirketleri bunun için farklı komisyon ve faiz oranları sunmaktadır. Çek tutarının yüksek olduğu durumlarda, komisyon ve faiz oranının düşük olması üzerinde durulması gereken noktalardandır. Düşük komisyon ve faiz oranını bulabilmek için de detaylı bir araştırma yapılması ve firmalar arası karşılaştırma yoluna gidilmesi gereklidir. Sürekli çalışılan bankalardan ya da bu bankalara bağlı olan faktoring şirketlerinden iskonto işlemi yapmak, daha düşük oran kazanabilmek açısından başvurulabilecek yöntemlerdendir.

Çek İskontosu Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Çeklerin iskonto edilebilmeleri için bazı şartlar bulunmaktadır. Çek iskontosu yapılmak istenilen çekin keşidecisinin kredibilitesi olması ve daha önce takasa giren keşide etmiş olduğu çekleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamış olması ilk üzerinde durulan noktalardandır. Ayrıca piyasada henüz vadesi gelmemiş olan çeklerinin adedi, toplam tutarı, ortalama tutarı önemli kriterlerdir. Zira iskonto hizmeti sunan firmalar da bu hizmetlerinin karşılığında alacaklarını garanti altında tutma eğilimine sahiptir. Bununla birlikte çeklerin iskonto edilebilmesi için mutlaka faturalı bir ürün ya da hizmet satışından kaynaklı olması gerekmektedir. Faturalı ve vadeli çekler iskonto ettirilmek istendiğinde, Fon Radar uygulamasından fiyat teklifleri alınabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Nace Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?