Ticarette, satılan ürünlerin bedellerini tahsil edememek en büyük risklerden biridir. Firmalar, sattıkları ürünlerin ücretlerini tahsil edebilmek için farklı tedbirler almaktadır. Özellikle bankacılık sistemlerinin de gelişim göstermeye başlamasıyla birlikte, bu amaçla başvurulan çok sayıda yöntem ortaya çıkmıştır. Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS) de bu yöntemlerden biridir. Çok sayıda bayisi bulunan yerel ve ulusal firmaların, bayilerine satmış oldukları ürünlerin bedellerini garanti altına almak için geliştirilmiş olan bu yöntemde, bayi için bankanın tanımlamış olduğu kredi devreye girmektedir. Yani satıcı firma, ürünü sattıktan sonra doğrudan bankadan fatura bedelini tahsil etmekte; banka bu ödemeyi alıcı bayinin hesabına tanımlamış olduğu krediden yapmaktadır. Alıcı bayi ise, daha sonra aldığı ürünün bedelini peşin ya da taksitli olarak bankaya ödemektedir. Her ne kadar bu yöntem yalnızca satıcı ana firmaya faydalıymış gibi görünse de esasında bayiler için de bir dizi kolaylık getirmektedir.

Doğrudan Borçlandırma Sisteminin Ana Firmaya Avantajları 

Doğrudan Borçlandırma Sistemi’nin, distribütör ve bayi ağı ile çalışan ana firmalara faydası büyüktür. Sistemin ortaya çıkış amacı da firmaların alacaklarını garanti altına almak ve bu sayede mali yapılarının güçlü kalmasını sağlamaktır. Doğrudan Borçlandırma Sistemi’nin ana firmaya sağladığı yaraları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Alacakların Garanti Altına Alınması: Doğrudan Borçlandırma Sistemi ile satıcı ana firmaların ürün satışından doğan alacakları garanti altına alınmakta ve bu sayede firmaların nakit akışında yaşanabilecek kesintilerin önüne geçilmektedir.
  • Geleceği Planlayabilme: Doğrudan Borçlandırma Sistemi’nde satıcı firmanın hangi tarihte ödeme alacağı baştan bellidir, firma nakit akışını planlayabilmektedir. Satıştan doğan alacağın hangi tarihte tahsil edileceğinin bilinmemesi, satıcı firmanın atacağı adımlar konusunda karamsar kalmasına neden olmaktadır.
  • Bayi Takip Kolaylığı: Doğrudan Borçlandırma Sistemi sayesinde satıcı firma, bayilerin borç durumları ve kredi limitleri hakkında kolayca bilgi sahibi olabilmektedir. Bu sayede de bayiye ne kadar ürün verebileceğini belirleyebilme olanağına kavuşmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Çek İskontosu Nedir? Hangi Durumlarda Geçerlidir?

Doğrudan Borçlandırma Sisteminin Bayilere Avantajları 

Doğrudan Borçlandırma Sistemi’nin bayiler için de sağlamış olduğu kolaylıklar mevcuttur. Bayiler açısından bu sistemin sunduğu avantajlar da şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Zamanında Ödeme: Bayilerin ana firmalara olan borçlarını zamanında ödeyememeleri, onların piyasada olumsuz bir imaja sahip olmalarına yol açmaktadır. Doğrudan Borçlandırma Sistemi ise bayilerin aksatmadan ödeme yapmalarına olanak tanımaktadır. Bu da firma imajının korunması ve giderek güçlenmesi anlamına gelmektedir.
  • Müşteriye Özel Faiz Oranı: Bankalar, kredi notlarına ve firma güvenilirliğine bağlı olarak avantajlı oranlar sunabilmektedir. Cazip kredi faizlerinden yararlanan bayiler, daha uygun maliyet ile ürün alımı yapabilme olanağı kazanmaktadır.
  • Maliyetlerin Azalması: Ödeme yapmak için önceden kullanılan çek, senet, havale ya da EFT gibi yöntemler için ödenen giderler de bu sistem ile ortadan kalkmaktadır. Bu sayede firmaların gider maliyetleri azalmaktadır.

Doğrudan Borçlandırma Sisteminin İşleyişi

Doğrudan Borçlandırma Sistemi’nin işleyişi son derece kolaydır. Bu noktada kullanılacak banka, genellikle satıcı firmanın bankasıdır. Bayilerin bu bankada hesapları olmasa bile bir hesap açmaları istenmekte ve daha sonra o hesaba tanımlanan kredi limitleri doğrultusunda satıcı firmadan ürün satın alabilmektedirler. Bu sürecin sorunsuz işleyebilmesi için satıcı firma ile banka tarafından ortak kullanılan sistemler bulunmaktadır. Satıcı firma, ürün satışı yaptıktan sonra fatura bankanın sistemine düşmekte ve banka bu faturayı takip ederek alıcı bayi adına zamanı geldiğinde ödemeyi yapmaktadır. Ürün alan bayi de borcunun ödendiğini ve hangi tarihte geri ödemesi gerektiğini bu sistem üzerinden kontrol edebilmektedir. Bu sistem dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hemen Okuyun: Faktoring Çek Kırdırma Oranları