E-fatura, serileri ve format özellikleri Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen ve 213 sayılı V.U.K. kapsamında bir fatura içeriğinde yer alan bütün bilgileri tam anlamı ile içeren, alıcı – satıcı arasındaki gönderimlerin GİB’in üzerinden yapıldığı e-belge platformudur. Bu kapsamda e-fatura uygulama kapsamına kayıtlı olan mükelleflerin, satmış oldukları mallar ya da ifa ettikleri hizmetler, e-fatura şeklindedir.

İlginizi Çekebilir: KOBİ’ler İçin Finansal Yönetim İpuçları

E-Fatura Nedir Kimler Kullanır?
Genel olarak bakıldığı zaman e-fatura nedir sorusunun cevabı, düzenlenmesi, satış sonrası verilmesi, alıcı tarafından da istenilmesi ya da alınması zorunlu bir şekilde olan faturaların, kağıt belge şeklinde değil de bunun yerine dijital bir ortamda ve elektronik bir belge şeklinde düzenlenmesidir. Alıcıya iletilmesi ve de elektronik bir ortamda saklanması ya da ibraz edilmesi sağlanan uygulamadır.

E-Fatura sistemini belirleyen bazı standartlar bulunmaktadır. E-faturaların, gönderen ya da alıcı arasında çok güvenli ve sağlıklı bir biçimde iletim sağladığı bilinmektedir. Genel olarak şahıs şirketleri, anonim şirketler, Limited şirketler ve gerçek ya da şahıs şirket statüsünde olan ya da e-fatura kullanımı isteyen her kesim e-fatura uygulamasını kullanır.

E-Fatura Sistemi Nasıl İşliyor?
Genel olarak e-fatura işlemleri elektronik ortamda düzenlenip, alıcıya da elektronik ortamda gönderilerek işliyor. Faturalarda bir hata olması halinde elektronik ortamda iptal ya da itiraz söz konusu olmaktadır. Faturaların arşivlenme işlemleri de ayı şekilde elektronik ortamda kolay bir şekilde yapılmaktadır.

E-Fatura Kullanmak Ücretli mi?
E-fatura kesme işlemleri özel bazı platformlar tarafından düzenlendiği zaman ücretli bir şekilde yapılmaktadır. Genel olarak üye olunan portaldan kesilen e-faturalar belli bir ücrete tabi olmaktadır. Bu kapsamda e-fatura nedir ve nasıl kullanılmaktadır? sorusu çok fazla merak edilmektedir.

E-Fatura Nasıl Kullanılır?
Genel olarak, firmalar tarafından e-fatura nedir? sorusunun yanında e-fatura nasıl kullanılmaktadır? sorusu da çok fazla merak edilen sorular arasındadır. E-fatura uygulaması, genelde internet üzerinden kullanılmaktadır. Elektronik bir ortamda düzenlenmesi, paylaşım yapılması ve izlenmesi şeklinde olan bir sistemdir. Bu kapsamda baskı araçları ya da kağıt kullanılmamaktadır. Bunun sonucunda da sunucular ile firmadan firmaya iletim sağlanır.

E-Faturaya Nasıl Başvuru Yapılır?
E- fatura başvurusu için öncelikle tüzel kişiler, mali mühür temin etmelidir. Gerçek kişiler de mali mühür ya da e-imza kullanabilirler. Gerekli tüm evraklar temin edildikten sonra da mali mühür kurulumu sağlanmaktadır. Ayrıca GİB üzerinden başvuru yapılmaktadır. Bu kapsamda e- faturaya geçmenin bir maliyeti de olmaktadır.

E-Faturaya Geçmenin Maliyeti Nedir?
Teknik entegrasyon ya da kurulum süreçlerinde entegratör bir şirket üzerinden e-Fatura kullanıcısı olmak istediğiniz zaman belli bir miktarında entegrasyon ücreti ve ek olarak da saklama ücreti gereksinimi doğar.

E-Fatura Zorunluluğu Kaç TL?
GİB, e-arşiv fatura geçişini bazı durumlarda zorunlu yapmıştır. 30 Aralık 2022’de resmi gazetede yayınlanmış olan tebliğde vergi mükellefi olan kişiler vergiler de dahil olmak üzere toplamda fatura tutarlarının 4400 TL’nin aşılması halinde e-fatura faturanın düzenlemesi zorunludur.

E-Fatura Şart mı?
E-fatura, 30 Aralık 2022 tarihinde yeni düzenlemelere göre 2022 senesinde brüt satışın hasılatı 3 Milyon TL ve bunun üzerinde olanlar 1 Temmuz 2023 ‘e kadar e-Faturaya geçişini tamamlamalıdır. 1 Ocak 2024 tarihine kadar e-defter uygulamasına geçiş de zorunlu hale gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: Ticari Kredi Kartı Nedir?

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!