Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan Genel Tebliğ ile birlikte 2020 yılında e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu geldi. Peki kimler e-fatura ve e-arşiv kullanmak zorunda?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) kağıt belge düzenlemenin getirdiği maliyetler nedeniyle tasarruf etmek ve denetimi kolaylaştırmak adına e-fatura ve e-arşiv zorunluluğu getirdi. En son yayınlanan 509 numaralı vergi usul kanunu genel tebliği ile-fatura ve e-arşiv kullanımı 2020 yılında zorunlu hale geldi. Daha önce 01.09.2019 tarihi öngören düzenleme 01.01.2020 tarihine çekildi.

e-Fatura zorunluluğu

İşletmelerin maliyetlerini düşürmesi ve ödeme süreçlerini hızlandırması gibi çeşitli faydaları olan e-fatura, muhasebe işlemlerini kolaylaştırdığı için sıkça kullanılıyor.

Yayınlanan son genel tebliğe göre ise 2018 ve 2019 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmaların 1 Temmuz 2020’ye kadar e-fatura geçmesi zorunlu hale geldi. 2020 ve takip eden hesap yıllarında şartı karşılayan mükellefler ise ilgili hesap dönemini izleyen yılın yedinci ayının başından itibaren e-fatura sistemine geçmek zorundalar.

Bunun dışında ÖTV 1 ve 3 kapsamında üretim yapan şirketler ve internet ortamında, gayrimenkul ve araç satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan, internet reklamcılığı hizmet aracılarının ciro limitine bakılmaksızın e-faturaya geçmesi zorunlu hale geldi.

e-Arşiv zorunluluğu

Kağıt kullanımını azaltarak çevreyi korumaya katkı sağlayabileceğiniz e-arşiv sistemi ile kargolama, yazdırma gibi angarya süreçleri ortadan kaldırarak tıpı e-faturada olduğu gibi muhasebe süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz. Bu yöntem ise 1 Ocak 2020 tarihinde zorunlu hale gelecek.

Tebliğde yer alan maddelere göre e-fatura mükellefi olan firmaların e-arşive geçmesi zorunlu hale geldi. Bunun dışında e-faturada olduğu gibi internet üzerinden ilan veren ve hizmetlere aracılık eden firmaların da 1 Ocak 2020 yılına kadar e-arşiv sistemine geçmesi zorunlu

e-arşiv ve e-fatura zorunluluğu ile ilgili resmi gazetede yer alan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Fon Radar tüm faturalı satışlarınız için hızlı finansman sağlıyor

Kestiğiniz faturanız ister geleneksel ister e-fatura formatında olsun, Fon Radar sunduğu hizmetle işletmeleri faktoring firmalarıyla bir araya getirerek nakit ihtiyaçlarını en hızlı şekilde gidermelerini sağlıyor.

Size nasıl yardımcı olabileceğimizi buradaki yazımızdan okuyabilir ve sitemizden hemen başvuru yapabilirsiniz.