Esnaf kredisi şartları, en az 1 yıl esnaf olan kişileri kapsayacak şekilde hazırlanır. Esnaf kredisi için hem oda üyeliği hem de kredi notunun yeterliliği birçok başvuru için geçerli özellikler içinde yer almaktadır. Bu bakımdan esnaf kredisi şartları yerine getirildiği zaman, esnaf kefalet kredisi için online bir şekilde başvuru formu doldurulup, ön başvuru yapma fırsatı yakalamaktadır.

İlginizi Çekebilir: İskonto İşlemi Nedir? Çek Kırdırmada İskonto Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf kredisi genel olarak, başvuran kişiler başvuru şartlarını sağlamaları halinde alabilecekleri yardım kredisi olarak tanımlanır. Bu bakımdan esnaf kredisi şartları karşılandığı zaman, kişiler bağlı bulundukları esnaf kooperatifine yazılı bir şekilde başvuru beyanında bulundukları zaman başvuruları gerçekleşir.

Yazılı bir şekilde beyan edilen başvurunun sonrasında kooperatif yönetim kurulu; kredi başvurusunda bulunan kişinin ya da varsa ortağının bu şartları sağlayıp sağlamadıkları detaylı bir şekilde kontrol edilir. Şartlar sağlandığı zaman da kredi başvurusu yapan kişiye veya kişilere verilecek kredi miktarı belirlenir.

Esnaf Kredisi Şartları

Esnaf Kredisi Almak İçin Gerekli Olan Belgeler

Günümüz şartlarında esnaflar birçok işlerini yürütmek için kredi olanaklarından faydalanmaktadırlar. Esnaf kredisi şartları biraz farklı olduğundan, kullanımı da biraz zaman alabilmektedir. Esnaf kredisi şartları şu şekilde sıralanabilmektedir.

1 – Esnaf kredisi kullanmak için en az bir yıl bu işi yapmak gerekmektedir.

2 – Vergiye tabi olduğunu gösteren vergi levhası

3 – imza sirküsü

4 – Faaliyet belgesi

Esnaf kredisinde istenilen öncelikli evrakların başında gelmektedir.

Genel olarak, başvuru yapıldıktan sonra kooperatifler 15 gün içerisinde sonucu esnafa bildirmekte ve başvuru olumlu sonuçlandığı zaman kooperatif, başvuran kişinin anlaşmalı olduğu bankaya gerekli olan tüm bilgileri iletir. Genelde esnaf kredisi şartları arasında en başta kefil bulundurma yer almaktadır.

Esnaf kredisi faizleri düşük , 3 ayda bir veya 6 ayda bir olacak şekilde geri ödeme seçeneklerine sahiptir ve üst limitinin 275 bin TL’dir. Ancak yeni iş yeri veya ticari araç satın alımları için bu kredi miktarı 500 bin TL’ye kadar artış gösterebilmektedir.

2022 Esnaf Kredisi Değişen Faiz Oranları

Kredi tutarına ve de vade oranına bağlı olarak, belirlenen faizler, kredinin toplam maliyetini hesaplamak için çok önemli bir etken olmaktadır. Bu bakımdan güncel faiz oranları

1 yıldan uzun vade %9,5 -yıllık olarak hesaplanmaktadır. Vadeler kullanılan kredilerin vadesine göre değişkmekte olup limitler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından belirlenmektedir. Esnak kredisi genellikle 1-60 ay vadeler ile verilmektedir.

Konuyla ilgili olarak daha farklı bilgilere de TESKOMB‘un internet sitesinden erişebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: KOBİ’lerde Nakit Akışı ve İşletme Sermayesi Optimizasyonu İçin Dört Finansman Çözümü

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!