Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni nesil koronavirüs salgını (COVID-19) sebebiyle son dönemlerde birçok firma önlem amaçlı evden veya uzaktan çalışmaya yöneldi. Dijital dünyanın getirdiği gelişmelerle bunu sürdürmek artık eskisine göre daha kolay bir hale gelmişken evden çalışmanın özellikle KOBİ’ler için ekstra faydaları olabilir.

Teknoloji, hayatımızın birçok alanında yaptığı gibi iş yapış şeklimizi de değiştiriyor. Hizmete dayalı ekonomiye geçiş, birçok çalışanın artık fiziksel bir ofiste çalışmak zorunda olmadığı anlamına geliyor. İşyerindeki uygulamalara her yerden erişim sağlayan bulut tabanlı yazılım ve iletişim araçlarındaki yenilikler sayesinde uzaktan çalışma ve esnek çalışma saatleri artık şirketler için uygun bir hale geldi.

Peki evden ya da uzaktan çalışma politikasını benimseyen KOBİ’lerin ne gibi avantajları var?

1 – Çalışanların işe alımı ve elde tutma oranlarını artırır

Çalışanlar 21. Yüzyılın çalışma hayatından daha fazla şey bekliyor. Çok fazla seçeneğin ve fırsatın sunulmasıyla birlikte yetenekler, özerklik, iş-yaşam dengesi ve geleneksel olmayan işverenler arıyor. Evden çalışma seçeneği, şirketlere daha geniş bir aday havuzu sunarken mevcut çalışanların da şirkette kalma oranını arttırır.

Uluslararası İşgücü Grubu’nun (IWG) verilerine göre insanların yüzde 73’ü esnek çalışmanın normal olduğunu düşünüyor. Yüzde 80’i ise esnek çalışma sunmayan şirketi geri çevirmeyi düşünüyor. KOBİ’nin esnek bir işveren olduğunun duyulması yetenekli personelleri şirkete çekmeye ve onları elinde tutmaya yardımcı olacaktır.

2 – Güveni artırır

Acas tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sadece ofiste çalışanlara kıyasla, evden çalışanların kendilerini daha mutlu hissetme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Çalışanlarınız saygı duyulduğunda ve desteklendiğinde şirketinizde kalacaktır. Aviva tarafından yapılan bir çalışma bunu destekliyor. Araştırmaya göre işten ayrılmayı düşünenlerin yüzde 22’si daha esnek çalışma şartları sunan bir yere geçmek için ayrılmak istiyor.

Çalışanlarınıza evden çalışma esnekliğini verip onları destekleyici telkinlerde bulunmak ekibinizin size olan güvenini ve saygısını artıracaktır.

3 – İş-Yaşam dengesi

İş hayatının belki de en çok dile getirilen problemlerinden biri iş – yaşam arasındaki dengeyi kuramamak. Evden çalışmak çalışanların sağlığı ve refahına yardımcı olarak daha iyi bir iş-yaşam dengesi kurmalarını sağlayabilir. İş – yaşam dengesinin iyi bir şekilde kurulmasına yardımcı olduğu bilinen bir KOBİ, çalışanlar için her zaman öncelikli olacaktır.

4 – Maliyetten tasarruf

Evden çalışmak gereksiz ulaşım ücretlerini ortadan kaldırır. Bunun uzun vadede hava kirliliğine olumlu bir etkisi olduğu gibi zamandan da tasarruf ettirir.

Ayrıca ekibinizin ve işletmenizin büyüklüğüne bağlı olarak ofis alanınızı küçülterek maliyetleri daha fazla azaltabilirsiniz. Sonuçta çalışanlarınız işlerinizi evden yürütebiliyorsa devasa bir ofise ihtiyacınız olmayacaktır. Bu da kira dahil olmak üzere elektrik, internet, su, çay, kahve vb. gibi masrafları ortadan kaldıracaktır.

5 – Gelişmiş üretkenlik

Çalışanlar, gerektiğinde azaltılmış gürültü ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırarak kendi hızlarında ve tarzlarında çalışabilirler. Zaman ve enerjiden harcamadıkları için daha yüksek verimlilik seviyelerine ulaşma olasılıkları da yüksektir.

IWG yaptığı araştırmada, ankete katılanların yarısından fazlasının daha fazla esneklik nedeniyle verimliliğin arttığını doğruladığını tespit etti.

Evden ya da uzaktan çalışma her işletme için uygun olmayabilir. Ayrıca herkes evden çalışırken kendini motive edemeyebilir ve bazı insanlar sadece takım odaklı bir ofis ortamında daha iyi çalışabilir. Bu nedenle çalışanları uzaktan yönetmek bu tarz çalışma ortamını benimseyen işletmeler için kritik bir rol oynuyor. İletişim hatlarını açık tutmak ver birbirlerine karşı dürüst olmak hem şirketlerin hem de çalışanların yararına olacaktır. Ayrıca çalışanlarınız evden çalışsalar dahi yine de destek ve rehberliğe ihtiyaç duyacaklardır.

Fon Radar içinde bulunduğumuz gibi zor zamanlarda nakit akış ihtiyacınıza çözüm sunuyor. Özellikle işletmelerin böylesine zamanlarda yaşadığı tahsilat sorunlarını çözmek üzere faturalı alacakları için hızlı ve güvenli finansman sağlayan Fon Radar size ve işletmenize yardımcı olabilir.

Daha önceki yazılarımızda değindiğimiz KOBİ’lerin finansman sorunu ve işletmeler için nakit akışının önemine dair yazılarımıza göz atabilirsiniz.