Hayatın her alanında etkisini artırmaya devam eden dijitalleşme, finansal işlemlerde de büyük bir dönüşüm yaratmaya devam ediyor. Finansal süreçlerin vazgeçilmez unsurlarından biri olan faturalar da artık dijital ortamda e-fatura (e-Fatura ve e-Arşiv Fatura ile ilgili daha fazla bilgiye blogumuzdan veya Gelir İdaresi Başkanlığı’na air e-fatura adresi‘nden ulaşabilirsiniz.) olarak düzenleniyor. Bu anlamda, firmaların farklı firma ya da müşteriler ile arasındaki borç alacak dengesini sağlamak ve işlemleri kontrol etmek için e-fatura sisteminin kolaylıklarından yararlanmaları mümkün. Finans alanında yaşanan dijital dönüşümün ve buna bağlı olarak düzenlenen yönetmeliklerin faktoring ve çek kırdırma işlemlerine de yansıdığı ifade ediliyor. Siz de çek bozdurma, çek iskontosu ve faktoring çek kırdırma hesaplama gibi konular hakkında bilgi almak istiyorsanız, detaylara göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Faktoring Çek Bozdurma Maliyet Kalemleri Nelerdir?

E-Faturanın Faktoring İşlemlerinde Kullanılması

Faktoring işlemleri için yapılan son düzenlemelerde Merkezi Fatura Kayıt Sistemi’ne e-Arşiv ve e-Fatura kavramları dahil edildi (Faktoring ile ilgili daha fazla bilgiye blogumuzdan veya Finansal Kurumlar Birliği‘nden ulaşabilirsiniz.). 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’nun 43. maddesi uyarınca Finansal Kurumlar Birliği’nin görevi olan bu süreç, alacaklara dair faktoring şirketleri ile finans kuruluşlarının devraldığı bilgilerin ve belgelerin ortak bir platformda kayıt altına alınmasını ve kontrol edilip raporlanabilmesini sağlıyor. Bu sistem sayesinde faktoring işlemlerindeki süreçler daha şeffaf ve kontrol edilebilir bir seviyeye gelirken, e-Faturaya bağlı alacakların sorgulanması mümkün hale geliyor. e-Fatura özelliği sayesinde Merkezi Fatura Kayıt Sistemi’nde yer alan veriler Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği gibi kurumlardan, söz konusu dokümanların kontrol edilip teyit edilmesi sağlayabiliyor. Böylelikle e-Fatura ile daha merkezi ve işlevsel bir kontrol mekanizması geliştirilirken mükerrer fatura oluşturma gibi sorunların da önüne geçiliyor.

Avantajlı Çek Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Faktoring şirketleri aracılığıyla çek bozdururken avantajlı koşullar elde etmek için tecrübeli ve özverili kuruluşlarla çalışmak gerekir. Yapı Kredi Faktoring ve Deniz Faktoring gibi referanslara sahip bir kuruluş olarak sunduğumuz çözümler ile KOBİ’lerin ayrıcalıklı hizmetlerden yararlanmasını sağlıyoruz.
Siz de vadesi gelmemiş çek bozdurma işlemi için Fon Radar’ın hizmetlerinden yararlanmak isterseniz, bizimle iletişime geçerek vadeli alacaklarınıza karşılık en iyi teklifleri öğrenebilir, çekin tutarına ve vadesine göre elinize geçebilecek yaklaşık tutarı hesaplayabilirsiniz. Sizin için en uygun teklifi seçtikten sonra en yakın finansal kurum şubesini ziyaret ederek işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Faktoring Nedir

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!