Findeks kredi notu, kişilerin borç ödeme alışkanlıklarına bakarak gelecek 12 aydaki borç ödeme olasılıklarını tahminlemek için kullanılır. Bu not özellikle ticari işletmeler açısından son derece önemlidir. Kredi notunu düşürecek her türden faaliyet ilerleyen süreçte bankalar nezdinde kredi almanızı zorlaştıracaktır.

Findeks kredi notu en basit tanımı ile kredi geçmişinizi ifade eden bir kavramdır. Bu not belirlenirken geçmiş dönemde kullanılan krediler, kredi kartı ödemeleri, fatura borçları dikkate alınmaktadır. Geçmiş zaman dilimlerinde almış olduğunuz borçlardan doğan sayısal değerler dikkate alınarak gelecekteki 12 aylık dönemde borçlarınızın ödenme durumunu ortaya koyan bir not olarak tanımlanabilir.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Günümüzde artık bankalardan kredi almak sanıldığı kadar kolay olmuyor. Hem kredi kullanmak hem de kredi kartı alabilmek için finansal geçmişiniz büyük bir önem taşıyor. Kredi notu da bu geçmişinizi ortaya koyan en önemli sayısal verilerden biridir. Geçmiş zaman dilimlerinde kullanılan her banka kredisi, kredi kartlarını ve kredili mevduat hesabı borçlarının dikkate alınarak hesaplandığı nota Findeks kredi notu adı verilmektedir. Kredi notu birçok farklı alanda önemlidir. Yalnızca bankadan kredi kullanırken değil aynı zamanda araç ve ev kiralama işlemleri sırasında da bu notun önemi büyüktür. Beyaz eşya ve telefon alırken ya da herhangi bir borç altına girerken kredi notunuzun yüksek olması gereklidir. Bu not kredi kartı kullanımı veya kredi geçmişi olan kişilerin sahip olduğu bir puandır. Aynı zamanda birilerine kefil olmak da sizin Findeks kredi notunuz üzerinde etkili olmaktadır. Bu not değişen rakamlara sahiptir. 1 ile 1900 arasında bir puanlama sistemi vardır ve puan her yükseldiğinde sizin de kredi notunuz yükselecektir. En riskli gruplar puanı en düşük olanlardır. Puanı yüksek olanlar ise kredi ve kredi kartı kullanımlarında öncelikli olan, güven veren kişilerdir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu belli puan aralığına sahip bir sistemdir. Puanı 1 olanlar en yüksek riski oluştururken puan değeri 1900 olanlar en düşük risk gruplarıdır. Bu puanın hesaplanmasından ise Kredi Kayıt Bürosu sorumludur. Findeks kredi notu hesaplanırken şu bileşenlere dikkat edilmektedir: %45 kredili ürün ödeme alışkanlığı %32 mevcut hesap ve borç durumu %18 kredi kullanım yoğunluğu % 5 yeni kredili ürün açılışları Bu bileşenlerin bir araya getirilerek Kredi Kayıt Bürosu tarafından incelemeye alınır ve gerekli değerlendirmeler yapılır. Kredi notu belirleme konusunda belirlenen bileşenlerin değerleri dönemsel olarak farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte risk grupları da puan derecelerine göre hesaplanmaktadır. 0 ile 699 puan arasındaki gruplar en riskli grup olarak değerlendirilmektedir. 700 ile 1099 arasındaki grup ise orta risk grubudur. 1100 ile 1499 arasındaki grup az riskli grup olarak değerlendirilirken 1500 ile 1699 arasında ki grup iyi olarak nitelendirilmektedir. Çok iyi olarak derecelendirilen grup ise 1700 ile 1900 arasında puanı olanlardır.

Findeks Kredi Notu Neden Önemlidir?

Findeks kredi notu birçok bakımdan önemli bir bilgidir. Finansal kuruluşlar günümüzde kredi kullanmak isteyen kişilerin Findeks kredi notuna bakarak değerlendirme yapmaktadır. Tüketicilerin borçlarını ödemelerindeki sadakatleri bu puan ile ölçülmektedir. Kredi kartı veya kredi başvurusu bulunmadan önce mutlaka bu notu önceden öğrenmiş olmanız gerekmektedir. Bu puan değerinizi bilmek en azından kredi başvurusundan onay ya da ret alacağınızı bilmenize yardımcı olur. Çünkü kredi başvurusu yapıp ret almak da Findeks kredi notunu etkileyen unsurlardan biridir. Bu not yalnızca kredi başvurusu ile sınırlı değildir. Aynı zamanda kredi kartı alırken, araç kiralama işlemi yaparken, kendi sektörünüzde kredili alım satım yapacağınız da kredi notuna bakılır. Birçok alanda önemli işlevi olan Findeks kredi notu alacağınız tüm finansal hizmetleri ciddi anlamda etkiler. Kredi notunu bilmek birçok bakımdan sizlere fayda sağlar. Örneğin kredi notunda ters giden herhangi bir durum varsa bunların tespit edilerek uygun şekilde davranmanıza olanak tanır. Bununla birlikte finansal geçmişiniz hakkında detaylı bir bilgi sunar. Aynı zamanda aylık ödeme bütçeniz ve ilerleyen süreçte oluşabilecek kredi ihtiyaçlarınız için sizlere ön bilgiler sunar. Findeks kredi notunu öğrenmek için oldukça fazla neden bulunur. Bu notu öğrenmek için Findeks web sitesine üyelik işlemi yaparak notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olan Findeks sitesine ufak bir ücret ödemesi yaparak kredi notunu öğrenme imkânı vardır. Ancak öncelikle sisteme üyelik işlemi yapılması gereklidir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks’e mobilden ya da internet şubesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Paylaşım ayarları kısmına girerek raporun gönderilmesi istenilen kişilerin TC kimlik numarası ya da kurum vergi kimlik numarası girilmelidir. Onay alındıktan sonra yine Findeks üzerinden kredi notu öğrenilecek olan kişilerin bilgileri alınarak SMS gönderme işlemi yapılarak kredi notu paylaşımı için bir izin alınır. Günümüzde birçok banka müşterisine Findeks kredi notu öğrenme hizmeti sunmaktadır. Bankalar aracılığı ile bu notu öğrenmek de son derece pratiktir. Banka şubesinden ya da internet bankacılığı üzerinden notunuzu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda e-Devlet sistemine girerek de yine belli bir ücret karşılığında bu not hakkında bilgi edinme şansınız bulunmaktadır. Findeks, bireysel müşterilerine kredi notu, risk raporu, not danışmanı, takipçi, izleme ve uyarı hizmetleri konularında hizmetler vermektedir.

İlginizi Çekebilir: Findeks Kredi Notu Nedir? Kaç Olmalıdır?

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!