Kıymetli evraklar arasında yer alan çek, nakdi ödeme dışındaki ödemeler içerisinde en önemlisidir. Çek özellikle ticaret yapan firmalar arasında oldukça yoğun bir trafiğe sahiptir. Ancak çek alırken ve verirken en önemli hususlardan biri çekin düzenlenme şeklidir. Bu şekillere uyulmadığı bazı durumlarda çek geçersiz hale gelir.

İlginizi Çekebilir: Hamiline Çek Nedir? Nasıl Düzenlenir?

Çek Düzenlerken Bulunması Gereken Zorunlu Bilgi ve Unsurlar

Çek düzenelerken ya da çek alındığında zorunlu alanların eksiksiz ve doğru olarak doldurulması gerekir. Çeki geçersiz kılan haller konusunda bazı şartlar vardır. Senet metninde çek kelimesi yazmalıdır. Kayıtsız ve şartsız olarak ödenmesi gereken tutar eksiksiz ve tam bir şekilde okunaklı olarak yazmalıdır.
Ödeyecek olan kişinin eksiksiz şekilde ticari unvanı mutlaka yer almalıdır. Ödeme yeri ile düzenleme tarihi ve yeri yer almalıdır. Banka tarafından çeke verilmiş olan seri no mutlaka yazmalıdır. Son olarak da kare kod içermelidir. Tüm bunların eksiksiz ve tam olduğunu düşünüyorsanız çekte bir problem bulunmama ihtimali yüksektir.

Çek Ne Zaman Geçersiz Olur?

Çek üzerinde mutlaka ödenecek olan tutar para cinsinden yazılmalıdır. Aynı zamanda yazım yanlışı ya da okunaksız yazılar olursa çek geçersiz olur. Çekin ödenmesi için bir bedele ve şarta bağlanmaması gerekir. Bu durumda da aksi takdirde çek geçersiz olur.
Aynı zamanda çekte zaman aşımı durumu olursa çek geçersiz hale gelir ve artık tahsile konamaz. Çekte tarih kısımlarında da mutlaka yazım hatası olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer çeki veren şirketse mutlaka ticari unvan yer almalı, kişiyse şahıs ismi yer almalıdır.

Çek Geçersiz Olduğunda Ne Yapılır?

Çekte yer alan bilgilerin eksik olması ve dikkat edilmemesi durumunda aslında elinizdeki kıymetli evrak, çek olarak kabul edilmez. Keşide yeri, unvan gibi bilgiler eksikse, bankalar bu çek için zaten işlem yapamaz. Dolayısıyla da çeki geçersiz kılan haller olması durumunda bankaların tahsili gibi bir durum söz konusu olamaz.
Bu durumları yaşamamak için çek düzenlerken de başkasından aldığınızda da mutlaka temel olarak bulunması gereken ve zorunlu olan bilgileri de kontrol etmenizde fayda olacaktır. Aksi takdirde de ilgili geçersiz evrak üzerinden herhangi bir hak iddia etme durumunuz da olmaz.

İlginizi Çekebilir: Karşılıksız Çek Düzenleme Ve Cezası

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!