Günümüzde kişilerin veya kurumların verileri çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bu nedenle belge sahteciliğinden sahte imza kullanımına kadar pek çok sorun ortaya çıkmaktadır. Özellikle iş hayatında bu sorunlar ile karşılaşmamak adına birçok önlem alınabilmektedir. Bunlardan birisi de yetkili kişilere ait imza örneklerinin noter onayı alınarak belgelendirilmesi işlemi diğer adı ile imza sirküleri olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Keşideci Kimdir? Keşideci Ne Demektir?

İmza Sirküleri Nedir?

Şirketler arasında ticari sözleşmelerde karşılaşılan belgelerden biri de imza sirküleridir. Her resmi işlem için bir şirketteki yetkili kişi ya da imza örneklerinin yer aldığı belgeye imza sirküsü adı verilmektedir. İmza sirkülerinin resmi bir belge taşıma özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle vize başvurularında da kullanılmaktadır.
Bir işletmenin veya bir kurumun temsilcisinin kendisine ait imza örneklerinin yer aldığı belge imza sirküleridir. Bu durum sahte imza kullanımının önüne geçilmek için çok önemlidir. Şirket adına görev yapan kişinin yetki sınırları noter tarafından tasdik edilmektedir. Tüzel kişinin talebi ile tasdik edilen bu sınırlar resmiyet kazanan bir belge ile onaylanmaktadır.
Onaylanmayan belgeler ise geçersiz kabul edilmektedir. Bu belge üzerinde tüzel kişiye ait olan adres, unvan, ticaret sicil numarası bilgileri ile beraber kurumu temsil eden yetkili kişinin kurum içerisindeki unvanı, kişinin nüfus bilgileri, yetki alanları ve yetkili kişinin imza örnekleri yer almaktadır.

İmza Sirküleri Kime Verilir?

İmza sirkülerini şirketin yetkili olan kişileri ya da imza yetkisi verilen kişiler kullanmaktadır. Şirket yetkilisinin imza yetkisini bir başka kişiye geçirmesi için ilk olarak noterden vekalet alınması gerekmektedir. Tarafların vekaletnameyi karşılıklı imzalayarak notere sunması sonucunda imza yetkisi alınmaktadır.

İmza sirküleri notere yapılan talep üzerine tüzel kişiler tarafından oluşturulabilir. Kurumla ilişkilendirilen belgelerde sahtecilik yapılması, sahte imzaların kullanılması gibi sorunlarında önüne geçilmesi amacı için de çok önemli olmaktadır.

Firmalar için görev yapan bu kişiler sorumluluk alanını ve yetki sınırlarını noter tarafından tasdiklenmiş ve resmiyet kazanmış bir belge ile onaylanması gerekir. Belge üzerinde ise tüzel kişiye ve yetkili olan kişiye ait bilgiler yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Şahıs Şirketi Kuruluşu İçin Gerekenler

İmza Sirküleri Ne İşe Yarar?

İmza sirkülerindeki imzalar yasal bir değere sahiptir. İmza sirkülerinin şu amaçla kullanıldığı bilinmektedir:

  • İmza sirküsü içerisinde bulunan imzaların yasal bir değeri vardır. Bu nedenle imza yetkisi olan kişiler güvence altına alınmış olmaktadır.
  • Sahte imza kullanımı ve dolandırıcılığın önüne geçilmesi bu sayede sağlanmış olunur.
  • Herhangi bir başka firma adına sahte imzaların atılmasının da önüne geçilir.
  • Firma adına izinsiz ticari faaliyetlerde bulunulmasının da önüne geçilir. Ayrıca şirkette yetki sahibi olan kişilerin belli olmasını da sağlamaktadır.
  • Şirket herhangi bir sorun ile karşılaştığı zaman bu sorun ile ilgilenecek kişiler imza sirkülerinin sayesinde belli olmaktadır.

İmza Sirkülerini Kimler Kullanır?

İmza sirkülerini herkes kullanamamaktadır. Şirketin yetkili olan kişileri ve imza yetkisi olan kişiler tarafından imza sirkülerinin kullanılması mümkündür. Fakat imza yetkisini bir başkasına geçirmek de mümkündür. Bunun için noterden vekalet alınması ve yetkiyi alan ve veren kişinin vekaletnameyi imzalayarak notere sunması gerekir. Bunun için ise gerekli bazı evraklar vardır. Bu evraklar şunlardır:

  • Yetkiyi alan ve yetkiyi veren ilgili kişilerin fotoğrafları gerekir.
  • Bu kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri gerekmektedir.
  • Yetkili kişinin imza sirkülerinin bulunması gerekir.
  • Yetkili kişinin talimatlarının bulunduğu belge gerekmektedir.

Bunlar dışında imza sirkülerinin geçerlilik süresinin de bilinmesi çok önemlidir. Bu süre yetkili kişinin görev süresine ve şirketin durumuna göre değişebilmektedir. Yetkili kişinin görevinin bitmesi durumunda imza sirkülerinin geçerlilik süresi de sona ermektedir.

Bununla beraber her imza sirkülerinin en fazla 3 yıl geçerli olduğu da bilinmektedir. 3 yıl sonunda ise çalışanlar görevlerine devam etseler de sirkülerinin geçerlilik süresi dolmaktadır. Bu nedenle 3 yıl sonunda yenilenmesi gerekir.

İmza Beyannamesi ve İmza Sirküleri Arasındaki Fark Nedir?

İmza sirküleriyle imza beyannamesi çok karıştırılmaktadır. İmza beyannamesi kişinin noter kimliği ile beraber başvuru yapması ile belli ücret karşılığında noter tarafından hazırlanan ve üzerinde kişinin nüfus bilgileri ve imza örneklerinin bulunduğu belgeye denilmektedir.
İmza beyannamesinin oluşturulması imza sirkülerinin oluşturulmasından biraz daha farklıdır. İmza beyannamesinde talep gerçek kişiler tarafından yapılmaktadır. Ayrıca belge sirküler nitelik de taşımamaktadır. Fakat sirküler niteliği taşımasa da ticari ve kişisel faaliyetlerde kişinin kimliğini kanıtlar nitelikte olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Uzmanından Senet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!