Nakit, birçok işletme için operasyonlarını yürütmek ve büyütmek adına oldukça kritik bir önem taşıyor. Yeterli nakde sahip olmayan şirketler işlerini istedikleri gibi yönlendiremezken sağlıklı bir nakit akışına sahip olanlar operasyonlarını büyütme konusunda daha esnek davranabiliyorlar

Nakit Akışı Nedir?

Nakit akışı belirli bir zaman diliminde işletmeye giren ve çıkan nakit parayı ifade eder. Eğer operasyonlarınızı sürdürmek ya da işlerinizi büyütmek için işletmenizden çıkan nakit girenden fazlaysa şirketinizi zor zamanların beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hangi sektörde olursanız müşterilerin yaptığı ödemeler, bir kredinin alınması, tasarruf veya yatırımlardan elde edeceğiniz nakit işletmenizin can damarı olacaktır. Nakit, operasyonlarınızı yürütmek için gereken ödemeler, stok ve hammadde gibi harcamalar, çalışanlar, kira ve diğer giderleri karşılamak için de oldukça önemli bir unsur.

Doğal olarak işletmelerin pozitif bir nakit akışına sahip olması önerilir. Pozitif nakit akışı işletmenizin sorunsuz bir şekilde çalıştığı anlamına gelir. Yüksek pozitif nakit akışı daha da iyidir ve yeni yatırımlar yaparak işinizi büyütmenize olanak tanır. Elbette bunun tersi de mevcut; eğer girenden daha fazla para harcıyorsanız negatif nakit akışına sahipsiniz demektir.

Nakit Akışının Önemli Bir Göstergesi: Çekler

KOBİ’lerin nakit akışı içinde en önemli rol oynayan kriterlerden birisi şüphesiz ki çekler. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre Türkiye’de Ağustos 2019’da 10,9 milyon çek, 469 bin keşideci tarafından ibraz edildi. Bu çeklerin toplam tutarı ise 575 milyar TL oldu. Bu rakamlar nakit akışı içinde çeklerin ne denli büyük bir hacme ulaştığını bizlere gösteriyor.

Yine Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yayınlanan raporuna göre Türkiye’de Ocak Mart 2022 döneminde ise bankalara ibraz edilen 379 bin keşideciye ait 4,2 milyon adet çekin toplam tutarı 499 milyar TL olarak gerçekleşti.

Türkiye’de Ağustos 2019’da  43 bin kişinin, toplam tutarı 19,9 milyar TL’ye ulaşan 405 bin çek için karşılıksız işlem başlattı. Ocak Mart 2022 itibari ile  ise de 5,5 bin 4,3 milyar TL’lik çeki ibrazında karşılıksız çıktı. KOBİ’lerin bu süreci yönetmek için harcadıkları zaman, verim kaybı ve beraberinde gelen ticari kayıplar bizlere nakit yönetiminde profesyonel yöntemlerin kullanılması gerektiğini gösteriyor.

Neler Yapılmalı?

Pozitif bir nakit akışına sahip olmak isteyen şirketler kuruluşundan itibaren içeriye girecek nakdin hesabını iyi bir şekilde yapmalılar.

İlk etapta ödeme alınacak müşteriler, vadeli satışların organizasyonu ve yeni nakit kanalları oluşturma konusundaki planlamalar sağlıklı bir nakit akışı oluşturmak için dikkate alınması gereken konular. Özellikle KOBİ’ler söz konusu olduğunda genellikle doğrudan müşteriden gelen ödemelerle para kaynağı yaratabildikleri için bu konuda detaylıca plan yapılması daha büyük bir önem taşıyor.

Yukarıda adı geçen müşteri kazanma, yatırım, kredi, tasarruf gibi nakit elde etme yöntemlerinin yanı sıra faktoring yöntemiyle de işletmenizin nakit ihtiyacınızı hızlı bir şekilde giderebilirsiniz.

Alternatif Finansman Modeli: Faktoring

Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi faktoring, şirketlerin henüz vadesi gelmemiş alacaklarını satarak finansman sağlamasıdır. Özellikle KOBİ’ler arasında en çok rağbet gören finansman modellerinden birisi olan faktöring aynı zamanda işletmelerin nakit ihtiyacını gidermek için kullandığı etkili yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Fon Radar sunduğu hizmetle işletmeleri faktoring firmalarıyla bir araya getirerek nakit ihtiyaçlarını en hızlı şekilde gidermelerini sağlıyor. Böylelikle firmalar zamandan kazanarak ve maliyetten tasarruf ederek diğer operasyonlarına odaklanabiliyorlar.

Başarılı bir nakit akışı yönetimi ile şirketiniz finansal altyapısını güçlendirebilir ve sürdürülebilir bir iş modeli ile avantajlı hale gelebilirsiniz.