Ticari ilişkilerde sıklıkla kullanılan çek için bir ödeme tarihi belirtilmesi ve bu tarih geldiğinde lehtara ödemenin yapılması gerekir. Ancak ödemeye konu tutar çeki düzenleyen kişinin banka hesabında bulunmazsa işlem tamamlanamaz. Diğer bir ifadeyle çek üzerinde yer alan tutarın tam olarak ilgili banka hesabında bulunması gerekir.
Aksi halde çek karşılıksız sayılacaktır. Çekin karşılıksız olması ise çeki düzenleyen ve ciro edenler açısından bazı yaptırımları doğurmaktadır. Karşılıksız çek için yaptırım ise adli para cezası olarak belirtilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Keşideci Kimdir? Keşideci Ne Demektir?

Çek Kullanarak Ödeme Yapma

Bir ürün veya hizmet satın alan firma ödeme için kendi firma bilgilerini kullanarak çek düzenler. Çekin arka kısmına firma kaşesi basılarak ve yetkili imzası ile çek ciro edilir. Sonrasında karşı tarafa teslim edilen çek vadesi geldiğinde bankaya ibraz edilerek tahsilatı gerçekleştirilir. Vadesi gelmemiş çek farklı ödemelerde kullanılabilir.

Karşılıksız Çek ve Sorumluluk

Çekin karşılıksız çıkması için, vadesinde bankaya sunulması ve ödeme yapılacak hesapta yeterli para olmaması gerekir. Hesapta bulunan kısmi karşılıklarda, tam ödeme yapılamayacağı için, karşılıksız çek olmasını engellemez. Böyle durumlarda ilgili banka çekin karşılıksız olduğunu tespit eder. Sonrasında ise çek üzerine karşılıksızdır ibaresi basılarak lehtara teslim edilir.
Karşılıksız çek durumunda ciranta da keşideciye benzer şekilde sorumluluk altına girer ve her ciranta müracaat borçlusu sayılır. Sorumluk durumu ciro işleminin teminat fonksiyonu olarak kabul edilir. Söz konusu fonksiyonda ciro eden tarafın imzasının ve cirosunun çek üzerinde bulunması yeterlidir.

Karşılıksız Çek İçin Cezalar

Çek üzerinde karşılıksızdır ibaresi basıldıktan sonra bu işleme sebebiyet veren şahıs hakkında çek hamilinin şikâyette bulunması gerekir. Karşılıksız çek cezası hakkında ilgili kanunda belirtildiğine göre “1500 güne kadar adli para cezası” verilebilir. Hukuki süreç şikâyet üzerine başlar ve dava icra mahkemelerinde görülür.
Suçun sabit görülmesi durumunda verilecek adli para cezası ilgili çek üzerindeki tutarın karşılıksız kalan kısmından daha az olamaz. Karşılıksız çek cezası için uzlaşma, ön ödeme veya hüküm açıklanmasının ertelenmesi gibi uygulamalara gidilememektedir. Bahse konu suç için hüküm verilen adli para cezası ödenmediğinde doğrudan hapis cezası uygulanır.

Çek kanununa ise T.C. Cumhurbaşkanlığı Mevzuat Bilgi Sistemi resmi web sitesinden ya da burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Faktoring Nedir? Faktoring Hizmetleri Nelerdir?

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!