Çekler özellikle ticari hayatta geniş bir alanda kullanım imkanı sunulan bir ödeme yöntemi olarak bilinmektedir. Yapılan satışlardan sonra ödemeler üzerine yazılan bir vade ile çekler ile yapılmaktadır. Karşılıksız çekler genellikle çeki veren şahıs veya tüzel kişinin vadesinde çek hesabında çekin üzerinde belirtilen tutarda bir paranın olmaması takdirde karşılıksız kalmaktadır. Böyle bir durumda alacaklı kişi ve/veya kişiler maduriyet yaşamakta ve nakit akışları olumsuz etkilenmektedir.

Aynı zamanda çeki karşılıksız işlemi gören kişininde ticari moralitesi olumsuz etkilenmekle birlikte, çeki karşılıksız işlem görmüş kişilere çek hesabı açma çek düzenleme yasakları verilir. Yasal olarak sonu haciz icra ve hatta karlışılıksız çek vermek suçunda hapis cezalarına kadar cezalar alması söz konusu olabilmektedir.

Karşılıksız çek işlemi görmüş çekler için çeki elinde bulunduran hamil 6 ay içerisinde şikayette bulunabilme hakkına sahip olmaktadır. Şikayette bulunduktan sonra gereken işlemler uygun ölçüler ve prosedürler yardımıyla yapılmaktadır. Böylece bireyin ki güncellenip karşılıksız olan çekin ise faizle ödenmesi sağlanmaktadır. Eğer alıcı belli miktarda zarara uğradıysa muhakkak çeki veren kişi bu tutarı karşılamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Vadesi Gelmemiş Çek Bozdurma İşlemi Nasıl Yapılır? Vadeye Göre Komisyon Detayları

Karşılıksız Çek Cezası Nedir?

Vade süresi içerisinde ibraz edilmesine rağmen vadesinde çek hesabında çekin karşılığının olmaması ve banka tarafından karşılıksızdır işlemi yapılması halinde bu duruma sebebiyet veren çek keşidecisi, her karşılıksız çek için ayrı ayrı adli para cezasına mahkum edilir.
Karşılıksız çek cezası 5941 sayılı Çek Kanunu’nun 5. maddesine göre her karşılıksız çek için ayrı ayrı 1500 güne kadar adli para cezasıdır. Adli para cezası ise çekin karşılıksız kalan miktarından az olamaz.
Karşılıksız çek suçuna sebebi ile İcra Mahkemesi tarafından adil, para cezasına çarptıırlan kişi kendisine verilen içersinde adli para cezasını ödemediği takdirde tek bir çek yaprağı için en fazla 3 yıl, birden fazla çek yaprağı içinse en fazla 5 yıl hapis cezasına çarptırılır.

Karşılıksız Çek Cezası 2022

5941 sayılı Çek Kanunu’nun 7333 sayılı kanunla Geçici 5. maddesi, 30.04.2021 tarihine kadar çeki karşılıksız çıkan “karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet verme” suçundan dolayı kesinleşmiş mahkûmiyet hükmü olanlar ya da halen yargılaması devam edenler , karşılıksız çek bedelinin onda birinin 30.06.2022 tarihine kadar ödenmesi ve kalan kısmının 30.06.2022 tarihinden itibaren ikişer ay arayla on beş taksitte ödenmesi koşullarının sağlanması halinde, mevcut cezadan hükümlü olan ya da yargılaması devam eden nihayetinde hükümlü olacak olanlara ceza mahkûmiyetinin bütün sonuçları ile ortadan kaldırılması imkânını sağlamaktadır.

Ödeme koşullarının kanunda öngörülen sürelerde yerine getirilmemesi halinde ise halen durdurulmuş olan hükmün infazının, alacaklının şikayeti üzerine devamına karar verilecektir.

İlginizi Çekebilir: Keşideci Kimdir? Keşideci Ne Demektir?

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!