Firmaların nakit akış ihtiyacını karşılama noktasında en önemli sistemlerden biri de faktoring hizmetidir. Herhangi bir ticari işletmenin sermaye ihtiyacına anında yanıt veren ve büyümelerine destek sağlayan faktoring nedir ve ticari krediye göre KOBİ’lere sağladığı avantajlar nelerdir diye merak ediyorsanız, detaylar yazımızda.

İlginizi Çekebilir: KOBİ’lerin Finansman İhtiyacı ve Sorunları

Faktoring Nedir?

Çekli ya da faturalı ürün veya hizmet satışları gerçekleştiren firmaların, bu satışlarından doğacak olan vadeli alacakların temlik alınması ile firmaya garanti, alacak idaresi ve finansman sunulmasına faktoring adı verilir. Son zamanların en gözde finansman yöntemlerinden biri olan faktoring işlemi, ürün veya hizmet satışında bulunan ticari işletmelerin yanı sıra ticari borçlular ile faktoring şirketi arasında da gerçekleştirilebilir.
Daha basit bir tabirle, hızlı finansman işlemlerinin yerine getirilebilmesi için düzenli tahsilat hizmeti sağlanarak işletmenin başarılı şekilde büyümesi faktoring işlemine bağlıdır. Bu fonlama sistemi ile satışlarınızı nakite dönüştürebilir ve işletmenizin daha sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz.

KOBİ’ler için Faktoring Hizmetinin Avantajları

Faktoring sistemi ile alacaklarını nakite dönüştürebilen KOBİ’ler öncelikle hem zaman hem de kaynak tasarrufu sağlayabilir. Bu sayede iş faaliyetlerine daha fazla vakit ayırabilen KOBİ’ler kaynak konusunda da sıkıntı çekmezler.
Faktoring hizmetinden yararlanan KOBİ’lerin bir diğer avantajı da dış kaynaklara yönelmek zorunda kalmamalarıdır. Böylece vadeli alacaklarını çok daha hızlı şekilde nakite çevirebilir ve fon sağlayabilir. Bu da KOBİ’nin sektördeki rekabet gücünü ve pazar payını artıracaktır. diğer yandan işletmenin nakit akışının da verimli ve düzenli olması sağlanır.
Küçük ve orta ölçekli işletmeler, kendilerinden daha büyük firmalar ile ticari işlemlerinde satışlarını faktoring ile çok daha kolay şekilde nakite dönüştürebilir. Ayrıca ürün ve hizmetleri için çalıştıkları tedarikçi firmalardan da peşin olarak alım gerçekleştirdikleri için iskonto sahibi olurlar.

Faktoring sisteminin KOBİ’lere sağladığı diğer avantajlar ise şu şekilde özetlenebilir:

  • KOBİ’nin ürün veya hizmet sattığı alıcı için kredi puanı ve mali güç bakımından güvenilir istihbarat hizmeti aldığından, tahsilat alamama riski azalır ve kaliteli müşteri portföyü elde edilir.
  • Faktoring hizmeti ile muhasebe yükü de azalır. Böylece düşüşe geçen idare gelirleri ile elde edilen finansman sayesinde tedarikçilere peşin ödeme yapılabilir. Böylece büyük oranda iskonto sağlanır ve tasarruf yoluna gidilir.
  • Temlik yolu ile elde edilen finansman kaynağı zamanla düzenli nakit akışı sağladığından, KOBİ’nin bilançosu daha akıcı hale gelecektir.

Sonuç olarak faktoring hizmeti, ticari krediye nazaran KOBİ’lerin büyümesini teşvik eden ciddi bir finansman yöntemidir. Tahsil süresi düşen ve ticari borçları azalan KOBİ’ler, daha aktif bir ekonomik yapıya kavuşacağından, işletmenin zamanla büyümesi kaçınılmazdır.

İlginizi Çekebilir: Temlik Ne Demek? Alacak Temliki Nasıl Yapılır?

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!