Söz konusu KOBİ’ler olduğunda elinizdeki sermayeyi nasıl kullanacağınız çok daha önemli bir hale geliyor. KOBİ’ler finansman açısından köklü kuruluşlara oranla daha esnek olamadıkları için operasyonlarını büyütmek için ellerindeki parayı ya da aldıkları yatırımı çok daha akıllı bir şekilde kullanmak zorundalar

Eğer bir yatırım aldıysanız tebrikler! Bir sonraki adım, işletmenizi büyütmek ve hedeflerine ulaştırmak için bu yatırımı nasıl kullanmanız gerektiğine karar vermek olacak.

Doğru Kişileri Bulun

Ekibinize doğru kişileri katmak işinizi bir sonraki seviyeye taşımak için gereken temel beceri ve uzmanlığa erişmenizi sağlayacaktır. Temel rollerin başında muhasebeci, IT destek uzmanı, hukuk danışmanı, pazarlama uzmanı ve müşteri destek uzmanı gibi pozisyonlar gelir. Bu pozisyonlarda çalışacak doğru kişileri bulmaya bakın.

Her pozisyon için ekibinize tam zamanlı çalışan katmak zorunda değilsiniz. İhtiyaçlarınıza göre size mali ve idari açıdan yük olmaması için dış kaynaklardan yararlanabilirsiniz.

Doğru Teknolojileri Kullanın

Günümüzde bir KOBİ olarak hangi alanda faaliyet verdiğiniz fark etmeksizin teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmak zorundasınız. Dijital dönüşüm sadece büyük şirketler için geçerli değil. Dolayısıyla elinize geçen yatırımı işletmenizin verimliliğinizi arttıracak ve maliyetleri azaltacak teknolojilere yönlendirmek doğru bir hamle olacaktır.

İş yapınıza ve acil ihtiyaçlarınıza bağlı olarak yüksek yatırım getirisi sağlayabilecek bazı temel araçlar iş süreci otomasyonu, CRM ya da e-posta pazarlama platformu, finans/muhasebe yazılımı ya da e-ticaret platformu olabilir.

Pazarlamaya Yatırım Yapın

İşinizi büyütmek istiyorsanız, satış ve pazarlamaya yatırım yaparak daha fazla müşteri bulmanız gerekir. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmanıza ve olası fırsatları büyüterek satışlara dönüştürmenize olanak tanır.

Pazarlama söz konusu olduğunda bir ajans veya uzman bir dış kaynakla çalışmanız daha isabetli olabilir. Hareketli çok fazla parçanın olduğu bu disiplin için kaybolarak para ve zaman kaybetmek istemezsiniz. Ayrıca, izleme ve analiz araçlarına yatırım yaparak neyin işe yaradığını öğrenebilir ve yatırım getirisini artırmak için stratejilerinize ince ayar çekebilirsiniz.

Müşterilerinizi Elinizde Tutun

Birçok girişim ve yeni işletme yeni satışlara gereğinden fazla yoğunlaşarak mevcut müşterilerini ihmal etme hatasına düşerler. Ancak mevcut bir müşteriyi elde tutmanın maliyeti yeni bir müşteri elde etmekten 5 kat daha azdır. Ayrıca mevcut müşterinin dönüşüm sağlama oranı daha yüksek olduğu için müşteri sadakatini geliştirmeyi göz ardı etmemelisiniz.

Olağanüstü bir müşteri deneyimi, etkileşimi ve müşteri memnuniyetini artırmak, karmaşayı azaltmak ve tekrarlanan alımları artırmak için çok önemlidir. Bu nedenle müşterilerinizi elinizde tutmak için paranızın bir kısmını bu alan yatırmak hiç de kötü bir fikir olmayacaktır.

Stratejik İttifaklar Kurun

Çapraz tanıtımlar ve stratejik ortaklıklar, hedef kitlenizi paylaşan ancak doğrudan rakip olmayan diğer işletmelerle güçlerinizi birleştirmenize olanak tanır. Görünürlüğünüzü arttırarak pazarlama bütçenizi, dönüşüm sağlama olasılığı en yüksek olan kitleye ulaşmaya odaklayabilirsiniz.

Doğru müttefikler ile ağ oluşturmaya, sizin ve ortaklarınızın büyümesini güçlendirmek için birbirinizin güçlü yönlerinden ve kaynaklarından yararlanmanıza olanak tanıyacak bir ortaklık programı oluşturmaya yatırım yapın.

Nakit Tamponu Oluşturun

İşletmenizi büyütürken çok fazla değişkenle karşı karşıya gelebilirsiniz. Yaptığınız anlaşmalar suya düşebilir, bir ürünün piyasaya sürülmesi beklediğinizden daha fazla vakit alabilir ya da mevcut operasyonlarınızda beklemediğiniz birtakım aksaklıklar meydana gelebilir.

Bu nedenle işlerin olumsuz gittiği senaryolarda operasyonları tümüyle tehlikeye atmamak için bir nakit tamponu oluşturmanızda fayda var. Temel harcamaları gözden geçirip birkaç aylık çalışmayı sürdürmek için yeterli para ayırdığınızdan emin olun.

Fon Radar ile Nakit İhtiyacınızı Giderin 

Aldığınız yatırımlar ya da mevcut sermayeniz suyunu çektiyse ve alacaklarınızı tahsil etme problemi yaşıyorsanız Fon Radar acil nakit ihtiyacınızı giderme konusunda imdadınıza yetişiyor.

Daha önceki yazılarımızda KOBİ’lerin finansman sorununa ve işletmeler için nakit akışının neden önemli olduğuna değinmiştik.

Fon Radar sunduğu hizmetle işletmeleri faktoring firmalarıyla bir araya getirerek nakit ihtiyaçlarının en hızlı şekilde giderilmesini sağlıyor. İşletmeler vadeli alacaklarını satarak finansman sağlarken Fon Radar sayesinde zamandan kazanarak ve maliyetten tasarruf ederek diğer operasyonlara odaklanabiliyorlar.