KOBİ’lerin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilere yaptığı önemli katkılardan bir önceki yazımızda bahsetmiştik. Bunula birlikte KOBİ’lerin en büyük problemlerinden biri olan finansman sıkıntısına değindik.

Türkiye’de yer alan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) bu sıkıntının farkında olarak KOBİ’lere özel çeşitli finansman ve teşvik programları sunuyor. KOSGEB’in KOBİ’lere yönelik sunduğu bazı destekler ve teşvikler şöyle:

Finansman Destekleri

KOBİ Finansman Destek Programı

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin en çok başvurduğu teşviklerden biri olan KOBİ Finansman Destek Programı, ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun bicimde gerçekleştirmek amacıyla KOBİ’lere sunulan bir finansman desteği.

Program kapsamında ihtiyaç sahibi KOBİ’ler 500.000 TL’ye kadar kredi faiz desteğinden yararlanabiliyorlar.

Detaylar

Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı

KOSGEB’in bu programı ise Borsa İstanbul’da yer almak isteyen işletmeleri hedef alıyor. Programın amacı; gelişme ve büyüme potansiyeline sahip küçük ve orta ölçekli işletmelerin, finansmana erişim imkânlarının artırılabilmesine yönelik olarak Borsa İstanbul A.Ş. Gelişen İşletmeler Pazarı’nda işlem görmelerinin desteklenmesi olarak belirtilmiş.

Program kapsamında KOBİ’ler 500.000 TL’ye kadar olan destekten yararlanabiliyorlar.

Detaylar

Girişimcilik Destekleri

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı

Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimcileri de unutmayan KOSGEB, Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında girişimcilere, sürdürülebilir bir iş modelini oturtmalarında yardımcı oluyor.

KOSGEB bu programın amacını, girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve becerilerini geliştirmek, başarılı iş planlarını/iş modellerini ödüllendirmek, girişimcilik ekosisteminde yer alan aktörler arası iş birliğini arttırmak, yeni kurulan işletmelerin en kırılgan oldukları dönemde hayatta kalma oranının arttırılmasına katkı sağlayacak yapıların ve ulusal plan ve programlar doğrultusunda yeni işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini sağlamak olarak belirtmiş.

Detaylar

Girişimciler için yeni finansman desteği

KOSGEB’in girişimcilere yönelik desteklerinde geçtiğimiz haftalarda yeni bir gelişme oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bursa’da düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge ve Bursa Textile Show sırasında yeni finansman desteğine yönelik şu açıklamalarda bulundu: “KOSGEB’in Girişimcilik destek programından yararlanan ya da yararlanmayı planlayan girişimcilerimize, 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlatıyoruz. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla; 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda 50 bin liralık limit 70 bin liraya çıkacak.”

Varank’ın açıklamalarına dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı

Yurt dışına açılmayı planlayan işletmeleri hedefleyen bu programın amacı; Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ülkemizde gerçekleştirilen teknolojik ürünlerin uluslararası pazarlarda yer alması, ihracatın arttırılması, yerli teknoloji yoğun başlangıç işletmelerinin gelişmiş girişimcilik ekosistemleri içerisinde yer alması için, uluslararası kuluçka merkezi kurulmasını ve işletmelerin hızlandırma programlarına katılmasını desteklemek olarak belirtilmiş.

Program kapsamında işletmelere 60.000 dolar değerinde destek veriliyor.

Detaylar

Yurt Dışı Pazar Destek Programı

KOSGEB’in, faaliyetlerini yurt dışına taşımak isteyen işletmelere başka bir desteği daha bulunuyor.

Yurt Dışı Pazar Destek Programının amacı KOBİ’lerin yurt dışı pazarlara açılabilme beceri ve kabiliyetlerini geliştirmek, KOBİ’lerin yurt dışı pazar paylarını arttırmak, KOBİ’leri, uluslararası rekabetin aktörleri haline getirmek, İhracata başlayan KOBİ sayısını arttırmak ve r-ticarete başlayan KOBİ sayısını arttırmak olarak belirtilmiş.

Program kapsamında verilecek desteğin üst limiti 300.000 TL belirlenmiş.

Detaylar

Yukarıda listelediklerimizin dışında KOSGEB’in KOBİ’lere yönelik birçok teşviki bulunuyor. Laboratuvar Hizmetleri, İŞGEM/TEKMER Programı, Teknolojik Ürün ve Yerlileştirme destekleri bunlardan sadece birkaçı. KOSGEB’in diğer tüm desteklerine buradan ulaşabilirsiniz.

KOSGEB KOBİ’lerin işlerini büyütmeleri için birçok destek sunsa da tüm bu destekleri almanın süreci uzun sürebiliyor. Nitekim programlara başvuran herkes bu destekleri alabilecek diye bir garanti de yok. İşletmeler KOSGEB’in belirttiği şartları sağlamak ve mevzuatlara uymak zorundalar. Yani acil bir finansman desteğine ihtiyacınız varsa KOSGEB teşviklerinin sizin için olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Alternatif Çözüm: Fon Radar ile Hızlı Faktoring

Nakit ihtiyacınızı hızlı bir şekilde gidermek ve diğer operasyonlarınıza odaklanmak istiyorsanız Fon Radar gibi alternatiflere yönelebilirsiniz. Bürokrasi, evrak işleri ve yavaş ilerleyen süreçlere takılmadan işletmeniz için gerekli olan finansmana faktoring yöntemiyle hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Faktoring yönteminden ve Fon Radar’ın KOBİ’lere nasıl yardımcı olduğundan önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Bu yazılarımızı gözden geçirebilirsiniz.