Teknolojinin ve internetin her geçen gün geliştiği ve dijitalleşmenin yaşandığı günümüzde, birçok sektör de dijital ortamda yer almaya başlamıştır. Bankacılık da bu sektörlerden biridir. Günümüzde neredeyse herkesin yararlandığı dijital banka, banka müşterilerine ciddi kolaylıklar sağlar. Neredeyse her gün, birçok işlem için dijital bankacılık sistemlerine giriş yapılarak kullanılmaktadır.

Teknolojinin sağladığı en büyük kolaylıklardan biri olan bu hizmet ile kullanıcılar birçok işlemini, banka şubelerine gitmeden kısa sürede gerçekleştirir. Ülkemizde de dünyada da oldukça yaygın olan bu hizmetten yararlanmak da oldukça kolaydır.

İlginizi Çekebilir: Yeni Nesil Dijital Faktoring Hizmetleri ve İşletmelere Sağladığı Avantajlar

Dijital Banka Nedir? Ne İşleri Yapabilir?

Dijital banka son derece yaygın olan ve insanların hayatlarında ciddi kolaylıklar sağlayan bir dijital hizmettir. Hayatı ciddi anlamda kolaylaştıran ve insanların kısa sürede işlem yapmasını sağlayan bu hizmet, hem ülkemizde hem de dünyada oldukça yaygındır. Kullandığınız bankanın web ve mobil uygulamalarını dijital bankacılık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Akıllı telefonlarınıza da uygulama indirerek dijital bankacılıktan hizmetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dijital bankacılık hizmetleri birçok işlemi kısa sürede yapma olanağı sağlar. İstediğiniz gün ve saatte yapabileceğiniz bu işlemler ciddi şekilde kolaylık sağlar.

 • Uzaktan müşteri edinimi
 • Hesap açma/kapama işlemleri
 • Para transferi işlemleri
 • Kredi işlemleri
 • Kredi kartı ve banka kartı işlemleri
 • Yatırım işlemleri
 • Döviz işlemleri
 • Vergi ödemeleri
 • Fatura ödemeleri
 • Şans oyunları ödemeleri
 • GSM TL / paket yükleme
 • Otomatik ödeme talimatı verme
 • Hisse senedi işlemleri
 • QR işlemleri (QR ile ödeme, ATM işlemleri vb.)
 • Sigorta prim ödemeleri
 • Trafik cezası ödeme
 • Hesap cüzdanının elektronik ortamda düzenlenmesi ve talep eden müşterilere elektronik ortamda iletilmesi
 • Sanal POS hizmeti

Dijital bankacılığın en yaygın kullanım alanlarındandır. Bunlar dışında kullanıcı durumuna göre anında avans alabilir, kredi başvurusunda bulunarak başvuru onaylandıktan sonra hesabınıza parayı alabilirsiniz.

Dijital Banka Lisansı Nereden ve Ne Kadara Alınır?

Dijital banka lisansı alabilmek ülkemizde Avrupa’ya göre daha zordur.

Gereken evraklar tamamlandıktan sonra lisans başvurusunda bulunulur. Ardından Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından incelenen başvurular uygun görülürse, lisans verilir. Bu lisansı alabilmek için en az 1 Milyar TL sermaye olması gerekmektedir.

Hangi Kanuna Tabidir?

Dijital bankacılık hizmetleri 19.10.2005 tarihli Bankacılık Kanununa tabiidir. Bu kanuna göre dijital banka lisans başvuruları değerlendirilip onaylanır ve bu kanuna göre lisanslar iptal edilebilir.

Türkiye’deki Dijital Bankalar Hangileridir?

 • Şubesiz bankacılık, doğrudan bankacılık ya da dijital bankacılık olarak adlandırılan bu hizmet, bankacılık işlemlerini tamamen kolaylaştıran ve kısaltan bir hizmettir. Ülkemizde de birçok banka, dijital banka hizmeti vermektedir.
 • Enpara, Finansbank’a aittir ve ülkemizdeki ilk dijital bankadır. Kredi kartı yerine vadesiz hesap imkanı sunan Enpara, ülkemizi dijital banka ile tanıştıran ilk bankadır. EFT ya da havale hizmetlerini de ücretsiz olarak sunmaktadır.
 • Abank, önce Mutlu Param adıyla çıkan daha sonra isim değiştiren bu hizmetin ne yazık ki reklamı fazla yapılmadığı için çok yaygın olarak bilinmiyor.
 • Nuvo, Yapı Kredinin dijital banka hizmetidir. Diğer hizmetlerden en büyük farkı, bunu kullanmak için mutlaka Yapı Kredi müşterisi olmanız gerekiyor. Yani aslında kendi müşterilerine sağlanan bir kolaylıktır.
 • Dijital Deniz, Denizbank’ın dijital bankacılık sistemidir. Başvuru sonrası ATM kartınızı almanız kullanmak için yeterlidir. Daha sonra tüm hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
 • CepteTeb, TEB bankasına ait olan hizmettir. Yeterli reklamı yapıldıktan sonra en çok tercih edilen bankacılık hizmetlerinden biri olmuştur.
 • iGaranti, Garanti bankasına ait olan dijital hizmettir. Tek olumsuz yanı ise zaman zaman işlemlerden ücret alınmasıdır.
 • Senin Bankan ise Kuveyttürk’e aittir ve işlem ücreti gibi talepleri yoktur.

Ülkemizde aktif olarak dijital banka hizmeti veren bankalardandır.

Bunun yanında aşağıdaki bankalar sadece dijital bankacılık yapmak için BDDK’dan kuruluş izni almışlardır ve kısa sürede faaliyete geçmeleri beklenmektedir:

 • FUPS Bank A.Ş.
 • T.O.M. Katılım Bankası A.Ş. – Technology of Money
 • Kasa Katılım Bankası A.Ş.
 • Hayat Katılım Bankası A.Ş.

Nasıl Dijital Bankacılık Kullanabilirim?

Dijital bankacılık kullanmak oldukça kolay bir yöntemdir. Genel müdürlükleri dışında herhangi bir şubesi olmayan dijital bankalar son derece yaygındır. Gün geçtikçe de daha fazla insan tarafından tercih edilmektedir. Dijital banka kullanmak için tek yapmanız gereken bilgisayardan ya da telefonlardan kayıt olmaktır. Ardından banka kartı gönderildikten sonra aktif olarak dijital banka kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mobil İmza Nasıl Alınır? Mobil İmza Almak İçin Gerekenler

Dijital Bankacılık Güvenilir mi?

Dijitalleşme, ilk zamanlar herhangi bir insanla muhatap olunmadığı için başlarda tedirgin olarak yaklaşılan bir durumdu. Ancak zamanla yayılması ve birçok sektörden dijital olarak da hizmet alınması sayesinde dijital bankacılık da yaygınlaştı. Dijital bankacılık, giriş aşamalarında kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemlerini içerir.

Bu da giriş yapmada tedbir alındığını gösterir. Aynı zamanda herhangi bir harcamada sizin iletişim tercihlerinize göre mail ve SMS olarak da bilgilendirme alırsınız. Dolayısıyla dijital banka hizmetleri son derece güvenilirdir. Hangi dijital bankayı kullanacağınıza ise ufak detaylarına bakarak ve bilgi edinerek karar verebilirsiniz.

Mobil bankacılık için akıllı telefonlarınıza indireceğiniz uygulamaları gerekirken, internet bankacılığı için de internet sitesinden giriş yapmanız gerekir. Geleneksel işlemlerden uzaklaşmanın güvensiz olduğunu düşünen bir kesim de hala tüm işlemleri için şubeleri tercih etmektedir. Bunun en önemli sebebi ise karşılarında bir insan görmenin onlara güvenilir gelmesidir.

Bunun dışında özellikle genç jenerasyon, internet bankacılığından aktif olarak yararlanmaktadır. Birçok sektör de artık belirli işlemlerini ve ödemelerini internet bankacılığı ile zaman kaybı olmadan gerçekleştirir.

Kimler Dijital Bankacılık Kullanabilir?

Dijital bankacılığa her geçen gün talep artmaktadır. Dijital banka kullanmak isteyenlerin de sayısı arttığı için başvuru yapmak isteyenler de oldukça fazladır. Ancak çoğu insan nasıl kullanabileceği konusunda bilgi sahibi olmadığı için başvurularını geciktirir.

Dijital bankacılık kullanabilmek ve birçok avantajından yararlanabilmek için 18 yaşının doldurulmuş olması yeterlidir. Ardından herhangi bir hukuki yasaklama olmadığı sürece dijital bankacılıktan yararlanabilirsiniz.

Dijital Bankacılığın Avantajları

Dijital bankacılık, şubelerde sıra alma ve bekleme gibi birçok yükü ortadan kaldırmıştır. Aklınıza gelen herhangi bir işlemi dijital bankacılık ile kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Bu hem sizlere hem de şubelere ciddi bir rahatlık getirmiştir. Canlı destek gibi imkanları ile de dijital bankacılıkta sorularınıza muhatap da bulabilirsiniz.

Havale, borç ödeme, kart ekstresi görme gibi her işlemi oldukça kısa sürede zahmetsiz olarak yapabilirsiniz. Şubelerde sıra alma derdi olmadan ya da uygun ATM arama gibi uğraşlar olmadan evlerinizden bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Yüksek güvenlikli sistemi ile de tedirgin olmadan giriş yapıp hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda bildirimlerinizi açarsanız kısa sürede de hesap hareketlerinizi takip edebilirsiniz. Tüm bu kolaylıklar, hem ülkemizde hem de dünyada bankacılık sektörüne ciddi anlamda katkı sağlamıştır.

İlginizi Çekebilir: Esnaf Kefalet Kredisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!