Sermaye şirketi nedir, sorusunun cevabını merak edenler için, ticari faaliyet yürütebilmek için kurulan bir yapıdır. Cevabı verilebilmektedir. Bireysel olarak ticari faaliyet yürütebilme yetkisi bulunmamaktadır. Sermaye şirketi ise adından anlaşılacağı üzere temeli sermayeye dayanan işletmedir denilebilmektedir.
Bu şirketin, temeli sermaye olup ortaklığa dayalı bir ticari işletme türüdür. Bu yüzden ortaklar sermayesi oranında hak sahibi olabilmektedir. Sermaye şirketi nedir sorusunun cevabı da böylelikle verilebilmektedir. Bu şirketin, temeli ortaklık ve sermaye olarak bilinen ticari faaliyet alanıdır.
Sermaye şirketi kurmak isteyenler Türk Ticaret Kanunu koşullarına sahip olması gerekmektedir. Başka bir deyişle sermaye şirketi Komandit Şirket olarak da tanımlanabilmektedir. Sermaye şirketi ortaklığa ve sermayeye dayalı ticari bir kuruluştur.

İlginizi Çekebilir: Keşideci Kimdir? Keşideci Ne Demektir?

Sermaye Şirketi Türleri

Bu şirketleri bazı farklarla birbirinden ayrılmaktadır. Bu şirketlerin türleri arasında;

İlk olarak Anonim şirket bulunmaktadır.
Aynı zamanda Limited şirket,
Son olarak da Sermaye şirketi bulunmaktadır. Sermayesi paydaşlardan oluşmaktadır, bundan dolayı da Komandit şirket olarak anılmaktadır. Sermaye şirketi nedir sorusuna ortakların payı oranında sorumluluk taşıdığı şirkettir cevabı verilebilmektedir.

Sermaye şirketi kurmak isteyenler öncelikle kurulum koşulları ve sorumluluklarını bilmelidir. Çünkü sermaye şirketi kurulum ücretleri ve yükümlülükleri daha fazladır.

Avantajları Nelerdir?

Sermaye şirketleri de ortaklarına çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bir ortaklık işletmesi olarak kurularak öncelikle ortaklara yasal statü-tüzel kişilik kazandırmaktadır. Sermaye şirketi avantajları;

Şirket ortaklarından her birine itibarı oranında oy hakkı vermektedir.
Ortaklardan birinin yasal kısıtlı olması şirketi etkilememektedir.
Her ortak şirket borçlarından sorumludur.
Bankalar karşısında diğer şirketlere göre daha öndedir.
Sermaye şirketi kurabilmek ya da sonradan ortak olabilme avantajları bulunmaktadır.

Dezavantajları Nelerdir?

Sermaye şirketi kurabilmek için mali müşaviri bulunması gerekmektedir.

Kurulum sürecinin kısaltılmasını sağlayan mali müşavir, ücretleri diğer şirketlere göre yüksektir.
Kurulum ücretleri daha yüksektir.
Sermaye şirketi kapatma işlemleri de daha uzun sürmektedir. Yasal inceleme süreçleri uzun tutulmaktadır.
Bireysel olarak ticari faaliyet yürütmenin yasak olduğundan kısacası kişiyi cezai işlemlerden korumaktadır. Şirket kurmak isteyenlerin, sermaye şirketi nedir sorusunun cevabını bularak karar vermesi gerekmektedir. Sonuç olarak avantaj & dezavantajlarını öğrenerek olası risklerin önüne geçebilmesi önem taşımaktadır.

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!