Günümüzde şirket sahipleri; şirket üzerine araç almak ile ilgili olarak çok fazla araştırma yapmaktadır. Bu konuda kafasında soru işareti olan şirket sahipleri, hangi araçta ne kadar vergi avantajı olduğunu, KDV’nin mi ya da ÖTV’nin mi gider olarak gösterilebileceğini, ikinci el araç alırsa vergi avantajının olup olmadığı, ticari araç mı ya da binek araç mı alması gerektiği konusunda sürekli düşünmektedir.

İlginizi Çekebilir: Şirket Üzerine Araç Almanın Faydaları Nelerdir?

Şirket Üzerine Alınan Araçların Vergi Kapsamları

Şirketi üzerine araç almak isteyen şirket sahipleri için bu satın alışın vergisel boyutları farklı şekillerde incelenir. Bu kapsamda;

Aracın tip özellikleri binek ya da ticari araç olması
Trafiğe çıkış tarihi sıfır kilometre ya da ikinci el araç olması

verginin boyutlarında değişiklik yaratır. Binek ve ticari araç ayrımı konusunda da koltuk sayısı, kapalı kasa ya da camlı olup olmaması önem teşkil eder. Sıfır kilometre olan binek otomobil özelliğindeki araç, kasa ya da koltuk biçimi değiştirilip sonradan ticari bir araç sınıfına sokulur. Bu konuda yapılan değişiklikler bazı vergi yaptırımlarına sebep olur ve mevcutta olan vergi avantajları da iptal edilir.

Satın Alınan Aracın Amortismanı

Bir şirket sahibi şirket üzerine araç almak istediği zaman kendisine sağlayacağı vergi avantajını çok iyi bilmek ve uygulamak istemektedir. Bu konuda satın alınan aracın bedeli alış faturasındaki KDV ve ÖTV hariç olan bedel olmaktadır. Satın alınan araç şirketin aktif hesabına yazılır. Sonrasında da amortisman yazılarak gider olarak gösterilir. Bu kapsamda amortisman süresi 5 yıl olmakta ve toplam tutarın da %20’si her yıl gider olarak kaydedilmektedir.

Kıst amortisman uygulamaları, ticari araçlar için uygulanamaz. Bundan dolayı da aracın alış tarihinde bütün yıl için amortisman ayrılır. Aralık ayında satın alından bir ticari araç, bütün yıl hesaba katılır ve buna göre amortisman hesaplanır ve gider olarak gösterilir.

Şirket İçin Satın Alınan Aracın Vergiye Etkisi

Şirket için satın alınan ticari araca ait fatura içeriğinde bulunan KDV’nin muhasebe anlamında gider olarak, gösterilmesi mümkün olmamaktadır. Ticari araçların KDV oranları ve faturada bulunan KDV tutarı, şirketin yılsonundaki KDV konusunda indirim yapılabilir. Satın alınan binek araç sıfır kilometre ise, bu aracın faturasında yer alan KDV ve ÖTV tutarları tamamen tek bir sefer olmak üzere gider olarak gösterilebilir.

Genel olarak, ÖTV tutarı, araçların silindir hacmine bağlı olarak, artar ve satın alınan araca bağlı olarak, ciddi bir vergi avantajı da söz konusu olur. İkinci el binek araçlarda da alış ve satış KDV’leri %1 olmaktadır. İkinci el araç satın alındığı zaman, ÖTV olmaz, KDV de sıfır olur. Binek araçlarda olan durumun tersine, gider şeklinde gösterilemez ve indirim konusu da olmaz. KDV tutarı da araç bedelinin üzerine eklenir, amortisman şeklinde gider olarak gösterilir.

İlginizi Çekebilir: KOBİ’lerde Nakit Akışı ve İşletme Sermayesi Optimizasyonu İçin Dört Finansman Çözümü

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!