Tedarikçi Finansmanı, alıcı firmalar ve tedarikçileri arasındaki ticaretin finanse edilmesini sağlayan bir çözümdür. Bu finansman çözümü, alıcı firmaya mal veya hizmet sağlayan tedarikçinin, önceki bir tarihte yapmış olduğu satıştan doğan alacaklarını, fatura vadesinden önce nakde dönüştürmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Alacak Temliki Nedir? Temlik Süreci Nasıl İlerler?

Tedarikçi Finansmanı Neden Gereklidir?

Sürekli nakit akışına sahip olmayan ve büyük ölçüde sattığı ürün ya da hizmetlerden elde edilen gelirler ile varlıklarını sürdüren KOBİ’ler, uzun vadeli alacaklar karşısında nakit akışlarını yönetmekte zorlanırlar.

Ürün ya da hizmetin hemen teslim edilmesi ancak ödemesinin belirli bir süre sonra yapılması, işletmenin yeniden üretim yapabilmesi için gerekli sermayesinde eksiklik kalmasına yol açabilir.

KOBİ’lerin faaliyete başlamadan önce güçlü bir başlangıç sermayesi oluşturması gereklidir. Pek çok KOBİ başlangıç sermayesi olarak kendi öz kaynaklarıyla yetinmeye çaba gösterse de öz kaynaklar yetersiz kalabilir. Genellikle, başlangıç sermayesini destekleyecek ek finansman kaynaklarına gereksinim duyulur. Tedarikçi Finansmanı da bu ihtiyacı karşılayan bir çözümdür.

Tedarikçi Finansmanı Avantajları Nelerdir?

Tedarikçi Finansmanı hem alıcı firma hem de tedarikçiye avantajlar sağlar. Bu sistem ile her iki taraf da sürdürülebilir nakit akış yönetimi ve üretim imkanına sahip olur.

Tedarikçiler açısından avantajlar:

  • Alıcının yüksek kredibilitesi sayesinde, sisteme dahil olan tedarikçiler, kendi imkanları ile erişebileceklerinden çok daha uygun maliyetler ile finansmana erişebilirler.
  • Bilanço yapılarından bağımsız olarak, yeni kredi limitlerine erişebilirler.
  • Yapmış oldukları satışların ödemelerini, kendi seçtikleri vadede alarak nakit akışlarını kolayca yönetebilirler.

Alıcılar açısından avantajlar:

  • Esnek ödeme vadeleri ile daha rahat bir nakit akış yönetimi sağlarlar.
  • Tedarikçilerinin finansmanını kolaylaştırarak, üretim sürecinin kesintisiz ve sürdürülebilir olmasını sağlarlar.

İlginizi Çekebilir: Tedarik Zinciri Nedir?

Faturalı çekleriniz için en iyi teklifler Fon Radar’da!

HEMEN TEKLİF AL!