Alışveriş hacimlerinin artması ve geleneksel açık hesap yöntemlerinin giderek ortadan kalkmasıyla birlikte yeni ödeme yöntemlerine duyulan ihtiyaç artmıştır. Özellikle satın alınacak ürün ya da hizmetlerin bedelinin anında değil, ileriki bir vadede ödenmesini sağlayan bazı araçlar ortaya çıkmıştır. Kredi kartları da bu araçlardan biridir. Yapılan alışverişleri taksitlendirme, minimum seviyede ödeme yapabilme ya da ödeme erteleme gibi olanakları ile kredi kartları, bireyler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Bireysel ihtiyaçların yanı sıra ticari işletmelerde de işletme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılan ticari kredi kartı ürünleri mevcuttur. Yalnızca işletme sahiplerinin alabileceği ve bireysel kredi kartlarına oranla çok daha yüksek limite sahip olan ticari kredi kartları, işletmelerin gereksinimlerinin karşılanması amacıyla yaygın bir kullanıma sahiptir. 

Ticari Kredi Kartı Nedir?

ticari kredi kartı nedir

Ticari kredi kartı nedir?

Ticari kredi kartı bireysel kredi kartları ile pek çok yönden benzerdir. Bireysel kartlar ile yapılabilen her türlü satın alma işlemi, ticari kartlar ile de kolaylıkla yapılabilmektedir. Bankalar bu ürünü yalnızca ticari müşterilerine sunmaktadır. Ticari kredi kartlarının limitleri, banka ile işletme arasında yapılan anlaşmalara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak en düşük ticari kart limiti bile çoğu bireysel kartlardan daha yüksektir. Ticari kredi kartlarının limitlerinin belirlenmesinde şirketin iş hacmi, Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenmiş olan kredi notu ve işletmenin talebi gibi etkenler rol oynamaktadır. Ticari kredi kartı ürünleri, bankadan bankaya göre değişiklik gösterdiği gibi, aynı banka içerisinde farklı kart ürünleri de mevcuttur. Ticari kart almadan önce bankaların sunmuş olduğu imkanlar iyi incelenmeli ve işletmenin beklentileri ile en uyumlu olan kredi kartı seçilmelidir 

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Öncelikle bilinmesi gereklidir ki ticari kredi kartı ürünleri yalnızca işletme sahiplerine verilmektedir. Maddi düzeyi ne kadar yüksek olursa olsun, bir işletme sahibi olmayan kişilerin ticari karta sahip olabilmesi mümkün değildir. Ticari kart alabilmek için ilk yapılması gereken şey, işletmenin hesaplarının bulunduğu bankaya başvuruda bulunmaktır. Ticari kredi kartları, ticari hesaplar üzerine çıkarıldığından dolayı, şirket hesabının olmadığı bir bankadan ticari kart başvurusu yapabilme olanağı yoktur. Ticari kart başvurularının değerlendirilebilmesi için işletmelerden bazı evraklar talep edilmektedir. Şahıs işletmeleri, en kolay ticari kredi kartı alabilen işletmelerdir. Ancak şahıs işletmelerinin kart limitleri çok yüksek değildir.

ticari kredi kartı nasıl alınır

Ticari kredi kartı nasıl alınır?

İlginizi çekebilir: Cari Denge Nedir? Açık Vermesi Ne Anlama Gelir?

Limited ve anonim şirketlerin kart başvuruları için daha fazla evrak talep edilmektedir. Bu tür şirketlere verilen kartların limiti ise oldukça yüksektir. Ticari kart başvurusu yapmak için öncelikle başvuru formunun doldurulması gereklidir. Başvuru formunda işletme ile ilgili tüm bilgiler gerçeğe uygun bir şekilde beyan edilmelidir. Bunun yanında işletme sahibine ait kimlik belgesinin fotokopisi ile işletmenin vergi levhası da ibraz edilmelidir. Limited ve anonim şirketlerde, şirketin ortaklık yapısına dair belgeler de talep edilmektedir. 

Ticari Kredi Kartı Avantajları Nelerdir?

Bireysel kredi kartları ile kıyaslandıkları zaman, ticari kredi kartı avantajları oldukça fazladır:

  • Ticari kredi kartları, peşin olarak yapılabilen alışverişlerin taksitlendirilmesini sağlamaktadır. Bu kartlarda, bireysel kredi kartlarından farklı olarak daha fazla taksit sayısı imkânı bulunmaktadır. Yasal olarak taksitlendirme işleminin kısıtlandığı bazı spesifik alanlarda ticari kredi kartları bu durumdan muaf tutulmuş ya da sınırları daha geniş bırakılmıştır.
  • Ticari kredi kartları, çek ve senet gibi vadeli ödeme yöntemlerinin alternatifidir. Ticari kartlar sayesinde vadeli ödeme işlemleri anlık ve esnek bir şekilde yapılabilmektedir. 
ticari kredi kartı avantajları nelerdir

Ticari kredi kartı avantajları nelerdir?

  • Ticari kredi kartları, işletmenin ihtiyaç duyması halinde düşük faiz oranları ile taksitli nakit avans kullanabilmesine de olanak tanımaktadır. 
  • Dönem içerisinde yapılan alışverişlerin tutarlarının ödenmesinde güçlük çekilen dönemlerde, ekstre erteleme olanağı mevcuttur. Düşük faiz miktarları ile yapılacak olan aylık ödemenin ertelenmesi sayesinde işletmeler daha geniş bir hareket alanı elde edebilmektedir. 
  • Ticari kredi kartlarının bir diğer avantajı da toplam ekstre üzerinden asgari tutarda ödeme yapılabilmesidir. Esasında bu tüm kredi kartlarında var olan bir özelliktir. Ancak ticari kredi kartlarında yapılacak ödemenin yüzdelik karşılığı daha düşük oranlarda tutulmaktadır.  

İlginizi çekebilir: https://www.fonradar.com/cari-denge-nedir-acik-vermesi-ne-anlama-gelir/