Ticari kredi, bankaların işletme sahiplerine verdiği bir kredi türüdür. İşletmelerin kendilerini büyütmesi, operasyonlarını geliştirmesi ve faaliyetlerini sürdürebilmeleri için aldıkları kredi olarak da bilinir.

Aslında her tür kredi de olduğu gibi birtakım finansal ihtiyaçları karşılamak amacıyla çekilen ticari kredileri bireysel krediden ayıran temel fark; ticari kredinin işletmelere, bireysel kredinin ise gerçek kişilere verilmesidir. Kullanırken çeşitli teminatlar gösterilmesi gereken ticari krediler, işletme sahiplerinin şirketin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Bireysel krediler ise gerçek kişinin belirli şartlar altında mal, hizmet ya da finansal ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabileceği bir kredi türüdür.

Ticari Kredi Türleri

İşletmelerin kendilerini büyütmek amacıyla aldıkları ticari krediler kendi içinde vade süresi ve teminat gibi unsurlara göre farklı türlere ayrılıyor. Bunlara kısaca değinelim.

Borçlu cari hesap. Rotatif kredi olarak da bilinen borçlu cari hesap türü ticari kredilerde, krediyi kullanan sürekli olarak kredi kullanımı ve kredi ödemesi yapabilir. Kredi kartı mantığıyla çalışan rotatif kredilerin faiz ödemesi 3 aylık periyotlarla yapılır. Faiz oranları yıl sonunda değişebilir.

Spot kredi. Bu tür ticari kredilerde faiz oranı, ödeme tutarı ve vade sabit kalır. Genelde faiz dalgalanmalarından etkilenmek istenmediği zamanlarda kullanılır.

Açık kredi. Genelde bankanın güvendiği kurumlara verdiği, hiçbir teminat ya da güvence istemeden, yalnızca kurum yetkilisinin imzası karşılığında alınabilen kredilere denir.

Gayrinakdi kredi. Bu tür ticari kredilerde bankadan borç olarak nakit alınmaz. Para yerine alınan şey bankanın garantisidir. Herhangi bir faiz işlemesi söz konusu değildir. Genelde ithalat ve ihracat işlerinde kullanılan bir kredidir.

Ticari Kredi Nasıl Alınır?

Ticari kredi alabilmek için öncelikle faaliyette olan bir şirketin olması gerekir. Ticari kredi başvurusu sonrasında banka işletmenin ödeme gücünü değerlendirir ve bunun sonucunda şirkete sağlanacak kredi tutarı belirlenir. Bankalar genelde işletmelerin dönemlik finansal raporlarına ve işletmenin geçmiş ödemelerine bakarlar. Tıpkı bireysel kredilerde olduğu gibi kötü bir kredi geçmişi ya da işletmenin farklı bankalarda ödeme konusunda yaşadığı sıkıntılar kredi alma ihtimalini zayıflatan unsurlardır.

Ticari kredi almak için genelde internet bankacılığı kullanılır. Şubeden yapılan başvurular süreci ciddi manada uzattığı için müşteriler online ortamda bu süreci hızlı bir şekilde tamamlayabilirler. Önce işletmeler yapılan sözleşme çerçevesinde bankaya talimat verir. Banka başvuruyu işletmenin dönemlik finans raporlarına göre inceler ve limit tanımlaması yapar. Daha sonra banka işletmeye bir teklif gönderir ve bu teklif kabul edilirse kredi kullanım talimatı verilerek gerekli belgeler bankaya ulaştırılır. Son olarak kredi işletme hesabına aktarılır Ticari kredi alabilmek için bankadan bankaya farklılık göstermek üzere genelde imza sirküleri, vergi levhası ve şirketin bağlı olduğu ticaret odası kaydı istenir.

Ticari kredi alırken işletmeler faiz oranları, ödeme planları ve bankaların sunduğu fırsatları göz önünde bulundurarak kredi almalılardır. Alınan kredilerin kullanımı ve ödenmesi işletmenin operasyonlarının yanı sıra daha sonraki dönemlerde alınacak ticari kredileri de etkilediği için öncesinde yukarıda belirtilen unsurlara göre kapsamlı bir araştırma yapmak faydalı olacaktır.

Ticari Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticari kredi başvuruları günümüzde genellikle online işlemler üzerinden alınmaktadır. Özellikle büyük işletmeler baz alındığında şubelerde yüz yüze yapılacak başvuru işlemleri zaman kaybına neden olmaktadır.

 Ticari Kredi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Şu günlerde en fazla merak edilen konulardan biri de ticari kredi başvurusu nasıl yapılır? tarzında sorular yer almaktadır. Ticari krediler genel olarak ticari faaliyetlerde bulunan aynı zamanda ticari belgelere sahip her sektörden tüzel ve şahıs şirket tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Dolayısıyla, ticari kredilere başvuru yapabilmek için halihazırda faal şirketin olması gerekmektedir.

 Ticari kredilerde bankalar sahip olunan işletmenin geçmişte çek ve kredi ödemelerinin yapılıp yapılmadığına bakmaktadır. Aynı zamanda işletmelerin dönemsel finansal raporları da incelenmektedir.

 Ticari Kredi ve İşletmelerin Kredibilitesi

Bu işlemler başvuru yapan şirketin kredibilitesini ölçen objektif yöntemlerdir. Bu sayede dönemsel finansal raporlara göre şirketlerin aldığı kredileri geri ödeme gücü ve işletmenin alacağı kredi tutarı belirlenmiş olmaktadır. İşletmelerin geçmişte ödenmemiş çeklerinin bulunması veya ödenmemiş senetlerinin varlığı, şirketlerin daha öncesinden bankalar ile sorunlar yaşaması kredi alma ihtimalini düşüren etkenler arasında yer almaktadır.

Bu bağlamda ticari kredi alan işletmelerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise işletmelerin ticari kredi alırken yapılacak ödeme planlarına, bankaların işletme sahiplerine sundukları imkanlara bankaların hangi oranlarda kredi faizi imkanı sağladıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Hemen okuyun!: https://www.fonradar.com/ticari-kredi-karti-nedir-avantajlari-nelerdir/