Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yasal ticari faaliyet gösterebilmek için, şartları ve gereklilikleri yasalarla belirlenmiş olan şirket türlerinden birinin seçilmesi gereklidir. Şirketler sınıflandırılırken asgari ya da azami ortak sayısı, sermaye tutarı, yapısı ve faaliyet alanları gibi noktalar dikkate alınmaktadır. Bu doğrultuda en çok başvurulan şirket türlerinden biri de şahıs şirketleridir. ‘En kolay kurulabilen’ şirket türü olarak karşımıza çıkan şahıs şirketleri, özellikle kurulan şirketin ticari potansiyel ve iş hacminin görece düşük olduğu durumlarda çoğunlukla başvurulan bir şirket türüdür.

Şahıs Şirketi Nedir?

Şahıs şirketi bir ya da az sayıda ortağın bir araya gelerek kurduğu ve sorumlulukların bireylere yüklenmiş olduğu, ortakların sınırsız sorumluluğu bulunan bir şirket türüdür. Ancak şahıs şirketi kurabilmek için tek kişi de yeterlidir.

Ticari hayatta genelde karşımıza çıkan şirket türleri Limited ve Anonim şirketlerdir. Şahıs şirketleri ise daha çok kendi işini yapmak isteyen, girişimci ruhla kendi işletmesini kurmak veya ürettiği hizmet ya da fikri ticari bir platforma taşımak isteyen bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bu kapsamdaki bireysel yatırımcılar, önlerini görerek ufak adımlarla ilerlemek, hem kurulum hem de günlük hayattaki operasyonel sadelikle iş alanlarını yönetmek istediklerinde ‘şahıs şirketitürüne başvururlar.

Şahıs Şirketlerinin sayısız avantajı bulunmaktadır. Kolay, hızlı ve basit bir şirket türü olan şahıs şirketleri, dar kapsamda faaliyet gösteren ufak çaplı işletmeler ve bireyler için tercih sebebi olmaktadır. Bununla birlikte, şahıs şirketlerinin ortaklı olarak kurulduğu durumlarda, ortaklığın sonradan devredilmesi ve payların satılması durumunda belli zorluklar bulunmaktadır. Bir ortak kendi hisselerini devretmek istediğinde, diğer tüm ortakların bu duruma onay vermesi gereklidir. Ortaklardan herhangi birinin onay vermemesi, ortaklık devrinin gerçekleşmesini engeller. Bu hususa dikkat edilmesi önemlidir.

Şahıs Şirketi Hangi Durumlarda Tercih Edilmelidir, Avantajları Nelerdir?

Şahıs Şirketi kurmanın avantajlarını kısaca özetlemek ve sıralamak gerekirse;

 • Açılış işlemleri çok kısa sürede, kolay ve hızlı olarak gerçekleştirilebilir. Kuruluş işlemleri, eğer hazırlanması gereken evraklar eksiksiz hazırlanmışsa 2 gün içerisinde hayata geçirilebilir,
 • Kapanış işlemleri de aynı hızda gerçekleştirilir,
 • Minimum sermaye tutarı bulunmaz,
 • Kuruluş ve yönetim maliyeti düşüktür,
 • Bireysel olarak kurulabilir,
 • Kademeli gelir vergisi sistemi bulunmaktadır. Limited ve Anonim Şirketleri 2021 için %25 oranında Kurumlar Vergisi ve Geçici Vergi uygulamasına tabi iken, Şahıs Şirketleri gelirleri üzerinden %15 ila %40 oranı bandında kademeli olarak uygulanan gelir vergisi öderler. Bu durumda, eğer ilgili şahıs şirketi gelirleri 2021 için yıllık 130.000 TL’nin altında ise, bu durumda ödenecek vergi tutarı diğer şirket türlerine göre daha azdır.
 • Özellikle ilk aşamada yüksek gelir elde etmenin mümkün olmadığı ufak çaplı bir şirket kuruluyorsa, şahıs şirketi bu durumda amaca hizmet eden en rasyonel şirket yapısıdır.

İlginizi Çekebilir: Tüm Detaylarıyla Mali Müşavirlik

Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

 Şahıs şirketi nasıl kurulur sorusu, diğer şirket türleri ile kıyaslandığında cevaplanması daha basit bir sorudur. Zira şahıs şirketi kurmak oldukça kolay, basit ve hızlıdır. Bu işlemi vergi dairelerine bizzat bireysel başvurarak ya da muhasebecinizi veya yeminli mali müşavirinizi yetkilendirerek bu işlemi hızlıca yapabilirsiniz. Ayrıca on-line olarak da bu işlemi gerçekleştirmek artık mümkündür.

Şahıs şirketi kurabilmek için gerekli evraklar ise,

 • Başvuru formu (Başvuru formunu vergi dairesinden ya da internet üzerinden temin edebilirsiniz. Bu formda istenilen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız oldukça önemlidir.)
 • Nüfus cüzdanı sureti (2 adet)
 • Şirket sahibinin vesikalık fotoğrafı (2 adet)
 • Noterden alınacak imza beyannamesi (2 adet)
 • İkametgah belgesi (2 adet)- Kira kontratı veya tapu senedi

Şahıs şirketi evrakları eksiksiz bir şekilde iletildikten sonra, vergi dairesi yoklama işlemi sonrası vergi levhası alınır. Bu adımdan sonra işletme, fatura, irsaliye, gider pusulası, e-imza, e-fatura başvurularını gerçekleştirebilir. En son aşamada ilgili NACE kodu ile Ticaret Odası kaydı yaptırılır ve işletme ruhsatı temin edilir. SGK ve Bağ-Kur kayıt işlemleri de yapıldıktan sonra artık şahıs şirketi hizmet vermeye hazır duruma geçmiş olur.

Bahsedilen aşamaların sayısı fazla olsa da tamamı birkaç günde tamamlanabilecek işlemlerdir. Bu yüzden de şahıs şirketi kurmak zor ya da zorlayıcı bir durum değildir. Basit usulde ticaret yapmak isteyenler için şahıs şirketleri en avantajlı şirket türüdür.

Hemen Okuyun: KDV İadesi Nedir, Hangi Durumlarda Oluşur?